Turysci.pl
Ferie 2021 a koronawirus

Fot, Pixabay.com/Robfoto

Premier zabiera głos. Chodzi o ferie, poruszył temat narodowej kwarantanny

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Ferie już za miesiąc, ale jak wiemy, nie będą one wyglądały tak, jak zawsze. Z powodu pandemii koronawirusa zamknięte będą hotele, co uniemożliwi podróżowanie. W rozmowie z mediami premier stwierdził, że powinien to być okres dobrowolnej kwarantann

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czemu premier zachęca do samoizolacji w ferie

  • jak Morawiecki odpowiedział na pytanie o otwarte stoki i zamknięte hotele

  • jaka jest ostatnia nadzieja polskiej branży turystycznej

Przyszłoroczne ferie wywołują wiele emocji. Kiedy branża turystyczna liczyła na dobry sezon, władze wprowadziły restrykcje, które uniemożliwiły podróżowanie. Teraz premier wyjaśnił, dlaczego brak podróży w okresie ferii jest tak bardzo istotny.

Ferie 2021. Premier mówi o kwarantannie

Premier Mateusz Morawiecki był gościem radia RMF FM, w którym udzielił odpowiedzi na kilka pytań. Wypowiedział się między innymi na temat nadchodzących ferii. Wytłumaczył, że restrykcje są spowodowane obawami przed trzecią falą zachorowań. 

- Miejmy obawy przed tym, co będzie w styczniu, lutym, marcu. W całej Unii Europejskiej zastanawiają się nad zaostrzeniem restrykcji na najbliższy czas. [...] Chcemy chyba, żeby nasi dziadkowie, nasi najbliżsi przeżyli te święta, to jest najważniejsze - wyjaśnił Morawiecki. 

Zwrócił się także do wszystkich branż, które zostaną poszkodowane w wyniku restrykcji wynikających ze skróconego terminu ferii oraz zamkniętych hoteli. Zapewnił, że rząd zapewni im pomoc finansową. Zachęcił także do samoizolacji.

- Co do ferii i co do czasu poświątecznego, to powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność, to powinien być czas dobrowolnej narodowej kwarantanny - sugeruje szef polskiego rządu. 

Dziennikarz Krzysztof Ziemiec zapytał Mateusza Morawieckiego o kontrowersyjną decyzję w sprawie zamknięcia hoteli, ale otworzeniu wszystkich stoków narciarskich. Spytał, czy premier nie uważa, że to śmieszne. Otrzymał odpowiedź "nie".

- Do końca marca nie podejmuję się przewidywać niczego, ponieważ pandemia zaskakuje wszystkich - odpowiedział stanowczo premier. Przypominamy, że decyzja była krytykowana między innymi przez samorządy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jedyna nadzieja branży turystycznej

Władze miast turystycznych oraz przedsiębiorcy liczą, że niektórzy zdecydują się choćby na jednodniowy wyjazd w celu skorzystania z atrakcji turystycznych. Mówił o tym między innymi burmistrz Szczyrku. 

- Możemy liczyć na klienta, który przyjedzie na jeden dzień. Z drugiej strony boję się potwornych korków. Jeszcze przed koronawirusem, w weekendy do Szczyrku w jeden dzień wjeżdża ok. 10 tys. samochodów. Teraz, kiedy ferie mają być skumulowane, będzie jeszcze więcej - wyjaśnił Andrzej Byrdy. 

Początkowo istniał pomył zamknięcia także stoków narciarskich, ale został on odrzucony. Jego wprowadzeniu przeciwny był nawet sam prezydent Andrzej Duda. Ostatecznie turyści będą mogli pojechać na narty, ale stosując się do restrykcji, jakie będą obowiązywały na miejscu. Tutaj pisaliśmy o zasadach bezpieczeństwa, które będą obowiązywały.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF24, Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >