Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Ewakuacja na Gubałówce. Dzieci musiały uciekać wyślizganą ścieżką
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 09.02.2024 18:19

Ewakuacja na Gubałówce. Dzieci musiały uciekać wyślizganą ścieżką

PKL Gubałówka
Fot.Shutterstock_Longfin Media, [email protected]

Zimą, kiedy na powierzchni leży śnieg, górska wędrówka potrafi dać mocno w kość. Szczególnie gdy na szlaki nierozważni turyści udają się w nieprzystosowanym do tego obuwiu. Tym razem jednak nikt nie był w stanie przewidzieć, że zejście z Gubałówki okaże się takim wyzwaniem. A to dlatego, że w zasadzie zostali do tego zmuszeni. 

W pewnym momencie pojawiła się awaria prądu na kolejce i nie było wiadomo przez jak długi czas będzie trwać. Wszystkich zatem czekało tylko jedno.

Awaria prądu na Gubałówce. Zatrzymała się kolej

Czas wchodzenia na Gubałówkę zależy od wybranej trasy oraz tempa marszu. Zazwyczaj zajmuje to ok. 60-90 minut. Gorzej jest jednak zejść, szczególnie gdy leży śnieg i ścieżki są wyślizgane. Nierozsądne wówczas jest udawanie się na górę bez odpowiedniego sprzętu m.in. bez raków. Wielu wybiera opcję wjechania na szczyt kolejką, która cieszy się ogromną popularnością.

Z racji, że trwają ferie zimowe, do Zakopanego przyjechało dużo rodzin z dziećmi, a wjazd na Gubałówkę to jedna z lepszych atrakcji w mieście, którą warto tam zaliczyć. Wtorek, 6 lutego dla niektórych okazał się jednak pechowy. W pewnym momencie na kolejce pojawiła się awaria prądu i wszystko stanęło.

W sieci pojawiło się nagranie. Turyści kurczowo trzymali się ogrodzenia

Turyści, którzy znajdowali się w kolejce, musieli wyjść na zewnątrz i na sam dół zejść o własnych nogach. To samo czekało tych, którym wcześniej udało się wjechać na szczyt. Problem w tym, że powierzchnia była bardzo oblodzona, miejscami pojawiało się równie śliskie błoto. W mediach społecznościowych internauci opublikowali wideo z całego zajścia.

Na filmikach widać prawdziwe tłumy ludzi, wśród nich także mnóstwo dzieci z rodzicami. Wszyscy kurczowo trzymali się ogrodzenia i małymi krokami próbowali zejść z Gubałówki. To tylko pokazuje, jak ważne jest wędrowanie zimą po górach w rakach. Oczywiście turystów całkiem zaskoczyła ta sytuacja i nie byli przygotowani na to, co ich spotkało.

@japitoleee Gdy na Gubałówce zabrakło prądu i kolejki PKL przestały jeździć trzeba było zejść lub czekać nie wiadomo jak długo 🫣 #gubałówka #pkl #Tatry #zakopane #góry #ferie #awariaprądu #brakprądu #nicniedziała #wywrotki ♬ dźwięk oryginalny - Moto.Drama

Gubałówka cennik. Ile kosztuje wjazd kolejką?

Podczas ferii zimowych turyści muszą liczyć się z wyższymi cenami. Sezon wysoki trwa w terminach: 16.12.2023-03.03.2024, 30.03.2024-14.04.2024, 27.04.2024-05.05.2024, 18.05.2024-02.06.2024, 22.06.2024-30.09.2024. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 26 zł, a tam i powrót 32 zł, z kolei za bilet ulgowy zapłacimy 21 zł w jedną stronę lub 26 zł za obie. Takie ceny obowiązują w sklepie online, na miejscu w kasie zapłacimy ok. 6 zł więcej za każdy rodzaj biletu. 

 

Źródło: TikTok/PKL.pl