Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Europejskie lotnisko rośnie w siłę. Polacy jednymi z najczęściej obsługiwanych pasażerów
Magda Antoł
Magda Antoł 17.08.2023 17:20

Europejskie lotnisko rośnie w siłę. Polacy jednymi z najczęściej obsługiwanych pasażerów

Lotnisko Reykjavik-Keflavik
Fot. Shutterstock/f11photo

Niedawno jedno z europejskich lotnisk pochwaliło się liczbą obsłużonych pasażerów w lipcu. Nie tylko pobiło swój wynik w porównaniu do zeszłego roku. Cieszyło się również większym zainteresowaniem zagranicznych podróżnych. Jedną z największych grup podróżnych stanowią Polacy.

Lotnisko Reykjavik-Keflavik cieszy się coraz większym zainteresowaniem podróżnych. Isavia przewiduje, że w sezonie wakacyjnym uda się obsłużyć znacznie więcej pasażerów niż w 2019 r. 

Lotnisko w Reykjaviku obsłużyło niemal milion pasażerów

W poniedziałek 14 sierpnia firma Isavia opublikowała dane dotyczące obsługi pasażerów na lotnisku Reykjavik-Keflavik. Isavia obsługuje wszystkie publiczne lotniska na Islandii. Zgodnie z przewidywaniami firmy, lotnisko obsłużyło ponad 980 tys. pasażerów. W porównaniu do zeszłego roku wynik był o 15 proc. lepszy. Jednocześnie w lipcu padł rekord liczby wyjazdów Islandczyków. Było ich o ponad 8 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Polacy chętnie korzystają z lotniska w Reykjaviku

Według informacji podanych przez Islandzką Organizację Turystyczną, w lipcu liczba zagranicznych pasażerów wyniosła ponad 275 tys. osób. Najwięcej wyjazdów dotyczyło obywateli Stanów Zjednoczonych (41,3 proc.). Na pozostałych miejscach podium znaleźli się Niemcy (8 proc.) oraz Polacy (7,4 proc.). Za nimi uplasowali się obywatele francuscy (4,9 proc.) i brytyjscy (4 proc.). Od stycznia do lipca lotnisko Keflavik obsłużyło około 1,2 miliona zagranicznych pasażerów. Z porównaniu z zeszłym rokiem jest to wynik o niemal 42 proc. wyższy.

Lotnisko w Reykjaviku jest największym na wyspie

Lotnisko Reykjavik-Keflavik jest największym portem lotniczym na Islandii. Stanowi też główny węzeł transportu międzynarodowego. Jego głównym przewoźnikiem jest Icelandir. Lotnisko jest wykorzystywane tylko do lotów międzynarodowych. Jak podaje Isavia, jako jedne z nielicznych portów lotniczych na świecie w pełni odzyskało liczbę pasażerów po pandemii. Według prognoz w sezonie wakacyjnym uda się obsłużyć niemal trzy miliony pasażerów.