Turysci.pl
Europa zielone światło

Pixabay Hans

Polacy dostali w końcu zielone światło. Genialna wiadomość z Europy

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Europa: Polacy otrzymali kolejną dobrą wiadomość w okresie wakacyjnym. Turyści mogą przekraczać granice bez konieczności odbywania obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny po powrocie. Jednak nie wszystkie kraje europejskie uznano za bezpieczne. Decyzję skome

Europa może już wznowić podróże turystyczne do Norwegii już niedługo. Rząd podjął decyzję o otwarciu granic i zniesieniu konieczności odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów po powrocie. Rozporządzenie dotyczy krajów Unii Europejskiej. Jednak niektóre państwa zostały uznane przez władze za wciąż niebezpieczne, dlatego odradza się podróżowanie między innymi do Portugalii. Polska natomiast została określona jako bezpieczny region.

Zdaniem norweskich władz Europa staje się coraz bezpieczniejsza od momentu wybuchu koronawirusa. W związku z tym rząd postanowił podjąć decyzję, zgodnie z którą 15 lipca br. Norwegowie będą mogli wyjeżdżać do większości krajów europejskich bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Przy okazji państwo otwiera się również na bezpieczne kraje, do których zaliczono także Polskę. Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło też, że co dwa tygodnie będzie aktualizować listę bezpiecznych regionów.

Europa: norweski rząd uznał większość krajów za bezpieczne

Chociaż Europa została uznana przez Norwegię za teren, który staje się coraz bezpieczniejszy, norweskie władze wciąż odradzają podróże w niektóre regiony. Wśród krajów należących do Unii Europejskiej za niebezpieczne zostały uznane: Portugalia, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Luksemburg oraz Szwecja oprócz południowych terenów - Skanii, Kronobergu i Blekinge. Na otwarcie granic z Norwegią czekają zwłaszcza Szwedzi z regionów przygranicznych, które utrzymują się z handlu z przyjezdnymi. Obroty sklepu w szwedzkim Stroemstad spadły o 95 procent. Za niebezpiezne uznano też Ukrainę, Białoruś, Mołdawię, Turcję i państwa bałkańskie.

- Za względnie bezpieczne uznajemy podróżowanie do większości państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Nie oznacza to, że nie ma już żadnego ryzyka i nie chcemy, aby nasza decyzja była odbierana jako zachęta. Sytuacja będzie monitorowana i może się zmienić w ciągu 14 dni - słowa z konferencji prasowej minister sprawiedliwości Monici Maeland, która zastępowała premier Ernę Solberg, cytuje serwis TVP Info.

Po tym, jak Europa została uznana przez Norwegię za bezpieczną, na liście krajów, do których władze nie odradzają podróży, znalazła się także Polska. Norwegia otwiera się na obywateli naszego państwa, natomiast wracając z do tego kraju z Polski, nie będzie już konieczności odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jest to szczególnie dobra wiadomość nie tylko dla turystów, ale również Polaków, którzy pracują za granicą. W innym z naszych artykułów pisaliśmy o mężczyźnie, który na kilka miesięcy utknął na lotnisku.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >