Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Ekstremalne lądowanie na Maderze. To jedno z najtrudniejszych lotnisk na świecie
Natalia Księżak
Natalia Księżak 06.06.2023 10:42

Ekstremalne lądowanie na Maderze. To jedno z najtrudniejszych lotnisk na świecie

lotnisko madera
Fot.A.Nash/Flickr

Madera znana jest ze swoich malowniczych krajobrazów i imponujących gór. Aby jednak wylądować w tym turystycznym raju, piloci muszą przejść przez prawdziwe piekło. O włos od tragedii było również podczas jednego z ostatnich rejsów samolotu Ryanair. Tak wygląda lądowanie na jednym z najtrudniejszych lotnisk na świecie.

 

Chociaż lotnisko Funchal stanowi prawdziwe wyzwanie dla pilotów to rocznie obsługuje ponad 3 miliony pasażerów. Z pewnością jest to jedno z najbardziej ekstremalnych miejsc do lądowania.

Ekstremalne lądowanie

Lotnisko Funchal, oficjalnie znane jako Cristiano Ronaldo Madeira International Airport, zlokalizowane jest w niewielkiej miejscowości Santa Cruz, na wschodnim wybrzeżu wyspy. 

To właśnie tutaj czekają na pilotów liczne trudności, które sprawiają, że lądowanie na tym lotnisku jest niezapomnianym doświadczeniem.

Jedną z największych przeszkód, z jaką muszą się zmierzyć piloci, jest kręte i wąskie podejście do pasa startowego. Lotnisko Funchal jest otoczone wysokimi górami i znajduje się na skalistym wybrzeżu, co powoduje, że podejście do pasa startowego jest wyjątkowo trudne. 

Pilot musi skoordynować precyzyjne manewry, aby uniknąć kolizji z okolicznymi wzgórzami i skutecznie dostosować się do krętej trajektorii lądowania.
 

O włos od tragedii w Ryanairze

Innym wyzwaniem jest silny wiatr, który często występuje na Maderze. Silne podmuchy mogą wpływać na stabilność samolotu podczas lądowania i wymagają od pilotów dużego skupienia i umiejętności.

Szczególnie trudne jest to w przypadku większych samolotów, które muszą sprostać nie tylko ograniczonej przestrzeni manewrowej, ale także wiatrowym warunkom. Tak było też w przypadku lądowanie Ryanair 737.
 

Piloci tylko ze specjalnym szkoleniem

Dodatkowo, lotnisko Funchal jest jednym z niewielu na świecie, które posiada skrócony pas startowy - zaledwie 2 km.

Oznacza to, że piloci muszą dostosować swoje podejście i lądowanie do bardziej ograniczonej przestrzeni. To wymaga precyzyjnej kontroli prędkości i odpowiedniego wykorzystania systemów hamowania, aby skutecznie zatrzymać samolot na krótszym pasie startowym.

Mimo wszystkich tych trudności, lotnisko Funchal jest jednym z najważniejszych węzłów transportowych na wyspach i obsługuje miliony pasażerów rocznie.

Dlatego piloci, którzy operują na tym lotnisku, muszą przejść specjalne szkolenia i zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby być w stanie skutecznie poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami.