Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > "Dzikie piękno!". W tym kraju na szlakach możesz nie spotkać żadnego turysty
Natalia Księżak
Natalia Księżak 31.12.2023 10:24

"Dzikie piękno!". W tym kraju na szlakach możesz nie spotkać żadnego turysty

czarnogóra
Fot. Canva/ Shutterstock Rokas Tenys

Niewielki kraj na Bałkanach, o powierzchni naszego województwa,  przyciąga turystów jak magnes. Choć maleńki, jest bardzo różnorodny - ma piękne plaże, dziką naturę i potężne góry. Poza dobrze znanym wybrzeżem warto skierować uwagę na potencjał północy kraju, by doświadczyć tam gościnności mieszkańców i wyjątkowego kontaktu z dziką naturą.

To miejsce zainteresuje podróżnika nastawionego na samodzielnie zaprojektowany wyjazd, jak i turystę uwielbiającego all inclusive. Warto rozważyć to miejsce w nadchodzącym roku, szczególnie jeśli poszukujecie tańszej, interesującej destynacji.Można tu łatwo dolecieć jak i dojechać na własną rękę z Polski. 

Coraz więcej Polaków w Czarnogórze. Kraj pokazuje swoje dzikie piękno

Maleńka, przez co często niedoceniana, Czarnogóra już odbudowała ruch turystyczny po pandemii. Potwierdzają to dane Urzędu Statystycznego Czarnogóry MONSTAT. Wzrosty przyjazdów turystów w pierwszych trzech kwartałach 2023 wynoszą 23,87% i 13,35%
w porównaniu do analogicznych okresów w 2022 i 2019 roku.

Do 10 października tego roku  odnotowano tu 1 223 233 przyjazdów turystów. Polska znajduje się w pierwszej 10-tce rynków, z których Czarnogóra odnotowała największą liczbę przyjazdów turystów zagranicznych. Zaliczają się do nich: Serbia (15,1%), Niemcy (6,9%), Francja (6,2%), Bośnia i Hercegowina (5,4%), Wielka Brytania (5,1%), Izrael (4,8%), Turcja (3,8%), Polska (3,7%), Rosja (3%) i Kosowo (3%).

Czarnogóra zachwyca przyrodą. Od morza aż po szczyty gór

– Czarnogóra cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo lubiane jest adriatyckie wybrzeże i nadmorskie miasta, takie jak Budva, Kotor czy Herceg Novi. Zależy nam też na tym, aby zachęcić turystów do podróżowania w głąb kraju i w północne regiony, rejony miast Žabljak i Kolašin, gdzie można doświadczyć bliskości z dziką naturą, autentycznej lokalnej kultury i kuchni – mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Czarnogóra rozpoczyna więc dynamiczny rozwój terenów górskich. Otwiera to też rynek dla produktów lokalnych, które trafiają bezpośrednio do turystów. Część gospodarstw rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne, w zależności od lokalizacji, uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. W ostatnich latach uproszczono proces rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich - można więc liczyć na pyszne potrawy z produktami prosto z domowej uprawy.
Tara_bridge/ Lawenda Public Relations czarnogóra .jpg

W kraju mieści aż 5 parków narodowych, które chronią unikalne ekosystemy i umożliwiają bliski kontakt z naturą. W Parku Narodowym Durmitor, który słynie ze szczytów w kształcie stożków, znajduje się 18 jezior polodowcowych, w tym Jezioro Czarne, najgłębsze w całej Europie Południowo-Wschodniej. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a przecinająca go rzeka Tara ma status rezerwatu biosfery.

Nowa atrakcja w Zatoce Kotorskiej

Czarnogóra zachwyca naturą i spektakularnymi widokami. Znana turystom Zatoka Kotorska
uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach, a otwarta tam niedawno
kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramę okolicy z nowej perspektywy.W 11 minut zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub około 8 kilometrów od historycznego
centrum Kotoru.

– Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października,
pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść się góry i zachęca do odkrywania tej części Czarnogóry. Dzięki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njeguši do Kotoru, co ograniczy emisję CO2 i pozytywnie wpłynie na obszary przybrzeżne i te w głębi lądu – podkreśla Ana Tripković Marković.

Najdziksze góry i jeziora w całej Europie. Tu możesz nie spotkać żadnego turysty

Park Jezioro Szkoderskie to największy słodkowodny zbiornik na Bałkanach, który zachwyca
urozmaiconą linią brzegową i pięknymi krajobrazami. Jest siedliskiem wielu gatunków ryb,
ssaków oraz 280 gatunków ptaków. To ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją
pelikany.

Prokletije-Dolina Grebaje/ Lawenda Public Relations czarnogora .jpg

Z kolei atrakcją Lovćen jest góra Jezerski Vrh, na której szczycie znajduje się mauzoleum króla Piotra II Petrovicia Njegosa, największego czarnogórskiego władcy i poety.
Biogradska Góra to park narodowy z jedynym w Europie lasem bukowym o charakterze
pierwotnym i jednym z najstarszych jezior polodowcowych w Europie – Jeziorem Biogradskim.


Natomiast rezerwat Prokletije obejmuje najdziksze i najbardziej niedostępne pasmo górskie w Europie, a także najwyższy szczyt Czarnogóry - Zla Kolata - 2534 m n.p.m. Prokletije znaczy dosłownie "góry przeklęte"i odnosi się do surowości tych górskich terenów. Obszary górskie stanowią 60% powierzchni Czarnogóry, dlatego rozwijająca się oferta turystyczna w znacznej mierze uwzględnia potencjał turystyki górskiej.