Turysci.pl > Europa > Turyści mówią, że "jest jak w bajce". Ta perełka znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski
Natalia Księżak
Natalia Księżak 21.10.2023 19:11

Turyści mówią, że "jest jak w bajce". Ta perełka znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski

czeska szwajcaria
shutterstock/Image Drone

Tuż za naszą południową granicą znajdziemy prawdziwą turystyczną perełkę. Nie brakuje tu atrakcji: bram, baszt, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów. Brzmi to jak opis krainy z bajki, ale nie powinno nas to dziwić. To właśnie w tym miejscu kręcone były sceny do filmu „Opowieści z Narni”. Witamy w Czeskiej Szwajcarii!

To miejsce idealne zarówno na jeden dzień jak i na weekend. Ten Park Narodowy znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski. Największymi atrakcjami są Brama Pravcicka oraz Wąwóz Edmunda. Jak dojechać z Polski i jak zwiedzać Czeską Szwajcarię? Podpowiadamy.

Jak dojechać z Polski do Czeskiej Szwajcarii?

Park Narodowy Czeska Szwajcaria leży na północno-zachodnim skraju Republiki Czeskiej. Na mapach znajdziecie ten region niedaleko polskiej Bogatyni. Bramą do tej krainy jest Hrensko, ale warto też zacząć w miasteczku Decin. Na miejsce z Polski dojechać można zaledwie w kilka godzin. Z Wrocławia najlepiej kierować się na Budziszyn. W miejscowości Weißenberg należy natomiast skręcić na południe.

Można także jechać w stronę Bogatyni i skierować się na Żytawę. Samochodem droga zajmuje nieco ponad 3 godziny. Wyprawa komunikacją publiczną do Czeskiej Szwajcarii to już bardziej skomplikowana sprawa. Należy dojechać najpierw do Drezna, a następnie przesiąść się na niemiecką kolej. 

Park Narodowy Czeska Szwajcaria - atrakcje na jeden dzień

Jeśli macie tylko jeden dzień na zwiedzanie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, warto skupić się na najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla tego regionu atrakcjach. Pravcicka brana to największa naturalna piaskowcowa brama w Europie. Naturalny most skalny mierzy 16 m wysokości i 26,5 m szerokości u podstawy. To naprawdę dużo! Atrakcja położona jest na głównym szlaku turystycznym. W okolicy znajduje się punkt widokowy, z których można podziwiać ten niezwykły twór przyrody oraz okoliczne krajobrazy.

O tym, że Brama Pravcicka ma bajkową atmosferę świadczy chociażby fakt, że słynny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen właśnie tutaj napisał część swojej „Królewny Śnieżki“. Brama oczarowała także filmowców z Hollywood, którzy nakręcili tu kilka ujęć do filmu „Opowieści z Narnii”. To też najbardziej rozpoznawalny symbol Czeskiej Szwajcarii. Tuż obok znajduje się równie fantazyjne schronisko Sokole Gniazdo. Zbudował je w 1881 r. właściciel dóbr ziemskich książę Edmund Clary-Aldringen. Obecnie mieści się tam restauracja.

Kolejnym ważnym punktem na mapie parku jest Wąwóz Edmunda. Jest to wąski i głęboki kanion - oferuje wspaniałe widoki na skalne ściany o wysokości nawet 150 metrów i unikalną przyrodę. To malownicze miejsce można przemierzyć pieszo wzdłuż rzeki Kamenicy. W sezonie turystycznym dostępne są też spływy łodzią. Wycieczka z flisakami pozwoli wam nie tylko lepiej przyjrzeć się dzikiej przyrodzie, ale to również okazja do zwiedzania niedostępnych zakamarków wąwozu.

shutterstock_Image Drone czeska szwajcaria.jpg
shutterstock_Image Drone

Jeśli macie dobrą kondycję, zwiedzanie tych dwóch miejsc możecie spokojnie połączyć w jednodniową wycieczkę. Szlaki w tym miejscu pozwalają turystom zrobić pętlę, której przejście zajmuje około 8 godzin.  Wycieczkę najwygodniej rozpocząć w miejscowości Hrensko lub Mezní Louka. W obu miasteczkach znajdują się płatne parkingi, a opłata za samochód osoby nie jest wysoka. Zapłacicie pomiędzy 4, a 6 euro.

Czeska Szwajcaria na weekend z rodziną. Czy można zwiedzać z psem?

Aby choć trochę poznać piękno tego regionu, najlepiej jest oczywiście wybrać się tu na kilka dni lub na długi weekend. W Czeskiej Szwajcarii nie brakuje zapierających dech w piersiach krajobrazów i punktów widokowych. Jednym z tych, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Mariina skála.Po krótkim, choć dość stromym podejściu, oczom turystów ukazuje się piękna altana, która jest też wieżą widokową. Rozciąga się stąd wspaniały widok na całą Czeską Szwajcarię i okoliczne miasteczka. W to miejsce prowadzi szlak turystyczny z Jetřichovic.

W Czeskiej Szwajcarii polecamy zobaczyć również skalny zamek Šaunštejn. "Skalnym Zamkiem" nazywany jest nie bez przyczyny. Są to w rzeczywistości ruiny średniowiecznego zamku, położonego na wysokim szczycie w sercu Czeskiej Szwajcarii. Warownia została zbudowana w XIV wieku i przez wiele lat była ważnym punktem obronnym w tej części Czech. W ciągu lat została jednak opuszczona i popadła w ruinę. Mimo to, imponujące mury i baszty wciąż stoją, stanowiąc fascynujący ślad po przeszłości.

Czy do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria można wejść z psem? Oczywiście. O ile wstęp dla turystów jest w niektórych miejscach płatny, to czworonogi towarzyszą nam za darmo. Warto jednak przemyśleć plan naszej wycieczki z psem. Niektóre tarasy widokowe prowadzą przez wąskie i strome schody, które mogą nie być przyjazne dla pupili.

shutterstock/Jan Nedbal czeska szwajcaria.jpg
Shutterstock/Jan Nedbal

Ile kosztują bilety do Czeskiej Szwajcarii? Jak zwiedzać - mapa, szlaki

Sam wstęp na teren parku narodowego jest darmowy, ale za niektóre atrakcje trzeba jednak zapłacić. Przykładowo wstęp na teren Bramy Pravcickiej jest płatny i obowiązują godziny otwarcia. W październiku atrakcję można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 18. Jeśli dotrzesz na miejsce poza godzinami otwarcia, to nie wejdziesz do środka.Opłata za wstęp wynosi 95 koron (ok.18 zł) dla dorosłych i 30 koron (ok.6 zł) dla dzieci i emerytów.

Od listopada do marca najważniejsze atrakcje i wąwozy dostępne są dla turystów w soboty i niedziele w godzinach, 10:00 – 16:00. Koszt przeprawy łódką w Wąwozie Edmunda w jedną stronę to około 150-200 koron ( 25-35 złotych) od osoby dorosłej. Dzieci do lat 5 nie płacą. Warto mieć przy sobie gotówkę. Chociaż szlaki w Czeskiej Szwajcarii nie są długie i skomplikowane warto mieć ze sobą papierową mapę. Pamiętać trzeba również o pelerynie - pogoda potrafi pokrzyżować tutaj nawet najlepiej przygotowane wycieczki.
 

shutterstock/photoshooter2015 czeska szwajcaria .jpg
shutterstock/photoshooter2015

Wycieczki zorganizowane i noclegi w okolicach Czeskiej Szwajcarii 

Wyjazd w ten region Czech, tak blisko Polski, z łatwością zaplanować można samodzielnie. Wielu Polaków przyjeżdża tutaj na jeden dzień podczas pobytu w Sudetach. Wycieczki zorganizowane do Czeskiej Szwajcarii przyjeżdżają z reguły jedynie na jeden dzień lub na kilka godzin. Zazwyczaj są one połączone ze zwiedzaniem Drezna, Miśni i  Szwajcarii Saksońskiej. Takie "objazdówki" w swojej ofercie ma m.in.Eco Tour i Biuro Podróży Robinson.

Jadąc do Czeskiej Szwajcarii można spodziewać się rozwiniętej bazy hotelowej, jednak nie należy ona do najtańszych. Jeśli chodzi o noclegi i hotele, warto rezerwować je z wyprzedzeniem. Najlepszą bazą wypadową, blisko szlaków,  będzie Hrensko. Jest to główna miejscowość Czeskiej Szwajcarii, gdzie znajdziecie liczne hotele i pensjonaty zbudowane wzdłuż rzeki. Nieco tańsze noclegi znajdziecie m.in. w miejscowościach Janov, Mezni Louka czy w większym Decinie. Ceny za noc za osobę zaczynają się od 180 złotych.