Turysci.pl > Na topie > Dzięki temu oszczędzisz na bagażu podręcznym w Ryanair. Mało osób o tym wie
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.05.2023 20:00

Dzięki temu oszczędzisz na bagażu podręcznym w Ryanair. Mało osób o tym wie

Ryanair
fot. Canva

Linie lotnicze dwoją się i troją, by znaleźć sposób na przerzucenie na pasażerów dodatkowych kosztów. Przewoźnicy zbijają fortunę na opcji dokupienia dodatkowego bagażu. Mało kto wie, że w prosty sposób można na tym zaoszczędzić kilka złotych.

Osoby, które mają małe doświadczenie w kupowaniu lotów na własną rękę mogą się pogubić na stronach internetowych linii lotniczych. Przewoźnicy uzbroili swoje witryny w różne wyskakujące okienka licząc na to, że nieświadomy klient kliknie i złapie się na dodatkowe koszty.

Kupno bagażu przez stronę internetową

Jedną z najbardziej opłacalnych z perspektywy linii lotniczych opcją jest zdecydowanie dokup bagażu. Mamy do wyboru bagaż rejestrowany lub podręczny (zwykle do 10 kg). Na pierwszy rzut oka może to wyglądać nieskomplikowanie, jednak jak się okazuje, w praktyce można się pogubić.

Wybierając lot na stronie Ryanaira, już na początku wyskakują cztery opcje bagażu do wyboru: 

  • Value - cena bazowa biletu, w tej opcji możemy mieć ze sobą tylko jeden mały bagaż o wymiarach maksymalnie 40 cm x 20 cm x 25 cm;
  • Regular - pierwszeństwo wejścia na pokład i dwie sztuki bagażu podręcznego oraz zarezerwowane miejsce;
  • Plus - opcja obejmuje bagaż rejestrowany do 20 kg, jeden mały bagaż podręczny (40 cm x 20 cm x 25 cm), zarezerwowane miejsce oraz bezpłatną odprawę na lotnisku;
  • Flexi Plus - brak opłaty za zmianę lotu oraz pierwszeństwo wejścia i dwie sztuki bagażu podręcznego, rezerwację miejsca, Fast Track i bezpłatna odprawa na lotnisku.

2 Ryanair.png

W tym momencie wielu z nas wybierze opcję “regular”, by móc zabrać na pokład dodatkową walizkę do 10 kg. I to błąd.

Lepiej sprawdzić wszystkie dostępne opcje

Jeśli na początku klikniemy opcję “taryfa value”, wówczas system puści nas dalej bez dodatkowych kosztów. Następnie należy podać dane pasażera. Kolejnym krokiem jest wybór miejsca. Przypominamy, że można skorzystać z opcji “Wybierz miejsca później”, dzięki czemu będziemy mogli dostać losowo przydzielone miejsce oraz zaoszczędzimy kilka złotych. 

Następnie, system skieruje nas do sekcji bagażu. Jak się okazuje, tutaj wspomniana wcześniej w opcji “regular” walizka do 10 kg wychodzi taniej, niż na początku procesu kupna biletu! Na naszym przykładzie widzimy, że taryfa regular wyniosłaby 145 zł więcej, natomiast jeśli chcielibyśmy po prostu dokupić pierwszeństwo wejścia na pokład z dwoma bagażami podręcznymi, zapłacilibyśmy 107 zł! 

3 Ryanair.png

Bagaż rejestrowany w Ryanair

Warto też zobaczyć, że bagaż rejestrowany o wadze 10 kg wyniesie nas w tym przypadku 94 zł, czyli o 51 zł mniej, niż gdybyśmy chcieli wziąć ze sobą walizkę na pokład w ofercie regular. Należy jednak pamiętać, że w bagażu rejestrowanym możemy przewozić płyny powyżej 100 ml, a w podręcznym już nie. Limit ten ma się niedługo zwiększyć w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Hiszpanii. 

4 Ryanair.png

Zachęcamy do przeklikania kilku lotów. Być może uda nam się dzięki temu zaoszczędzić kilka złotych. Na powyższym przykładzie wybierając po prostu pierwszeństwo wejścia na pokład, w kieszeni zostanie nam 38 zł.

Czy na pokład samolotu można wnosić wózek dla dziecka? Rozwiewamy wątpliwości
Dziecko w samolocie
Coraz więcej rodziców decyduje się na wakacje samolotem z dzieckiem. Sama podróż może przynieść dużo stresu zarówno dla malucha, jak i opiekuna. Przed lotem rodzi się w głowie wiele pytań, m.in. czy w ogóle można i jeśli tak, to w jakiej cenie wnosić na pokład samolotu wózek. Sezon wakacyjny przed nami. Kurorty hotelowe, linie lotnicze i biura podróży robią co mogą, by przyciągnąć do siebie jak największą liczbę turystów. Doskonałym targetem są rodziny z dziećmi, ponieważ tacy wyjazdowicze nie tylko gwarantują od razu kilka zabookowanych miejsc, ale również zdarza się, że takie grupy zajmą się sobą w swoim gronie. Zanim jednak wylądujemy w wymarzonym kurorcie, należy odpowiednio przygotować się do podróży.
Czytaj dalej
Czy na pokład samolotu można wnosić leki? Są pewne warunki
Leki w samolocie
Pakując walizkę przed wakacjami należy nie tylko pamiętać o odpowiedniej garderobie czy kosmetykach, ale też o zaleceniach lekarza i przepisanych nam lekach. Jakie leki można bez problemu wnosić na pokład samolotu, a kiedy potrzebujemy do tego odpowiednich dokumentów? Rozwiewamy wątpliwości.Nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby serca czy układu oddechowego... Długo by wymieniać schorzenia, na które cierpi coraz więcej z nas. Wybierając się w podróż wiele osób się zastanawia, na jakich zasadach mogą wziąć ze sobą potrzebne leki, zwłaszcza te, które przekraczają umowne 100 ml. 
Czytaj dalej