Dwa województwa na czerwono. IMGW ostrzega, możliwa cofka
IMGW ostrzega, że na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce możliwe są tzw. cofki. Podczas nich może dojść do przekraczania stanów alarmowych w tamtejszych rzekach. Poziom wody może niebezpiecznie wzrosnąć. Wprowadzone alerty mają potrwać przez cały dzień.
Czerwony alert dla 2 województw
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził czerwony alert hydrologiczny 3 stopnia dla dwóch województw, gdzie istnieje ryzyko pojawienie się cofki na rzece w związku z panującą w Polsce powodzią. O zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie komunikatów płynących z zaufanych źródeł informacji prosi się mieszkańców województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. To właśnie tam sytuacja wydaje się być najbardziej niebezpieczna, choć na chwilę obecną powołane sztaby kryzysowe mają teoretycznie wszystko pod kontrolą.
IMGW nie ma dobrych wieści. Zacznie się już w weekend, a od poniedziałku będzie jeszcze gorzejCofka na Odrze
Aktualnie niepokojąca sytuacja ma miejsce na Odrze w miejscowości Brzeg Dolny, gdzie poziom wody przekroczył stan alarmowy już o ponad 300 cm. Zgodnie z komunikatami IMGW kulminacja ma potrwać przez cały piątek. W umacnianiu i uszczelnianiu wałów udział przez całą noc brali nie tylko wyznaczeni do tego mundurowi, ale także mieszkańcy, którzy robili co w ich mocy, by woda nie przedarła się przez zabezpieczenia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje również o możliwości cofki na Odrze. W związku z nią poziom wód może podnieść się w ujściowych odcinkach Widawy, Oławy, Ślęzy, Kaczawy i Bystrzycy.
Powódź na Dolnym Śląsku. Tam trwa kulminacja
Brzeg Dolny to niejedne miejsce, w którym Odra przekracza stan alarmowy. Sytuacja wygląda podobnie w Trestnie przed Wrocławiem, co oznacza, że szalejący żywioł zdecydowanie nie został jeszcze w pełni opanowany i może powodować problemy.
IMGW informuje, że na 38 stacjach w dorzeczu Odry poziom wody już przekroczył poziom alarmowy. Oprócz tego sytuacja ma się podobnie na 1 stacji w dorzeczu Wisły. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco przekazuje najnowsze prognozy i komunikaty, o których uważne śledzenie prosi się zwłaszcza mieszkańców terenów, na których występuje realne zagrożenie wystąpienia podtopień.