Turysci.pl Polska Do Wrocławia ruszą tłumy. Egzotyczna atrakcja przyciągnie miłośników rajskich wysp
Fot. Uniwersytet Wrocławski, Canva/falco

Do Wrocławia ruszą tłumy. Egzotyczna atrakcja przyciągnie miłośników rajskich wysp

11 listopada 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

W Ogrodzie Botanicznym Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego powstaje prawdziwa perełka. Nowa palmiarnia będzie dostępna zarówno dla zwiedzających, jak i badaczy. W sieci pojawiła się wizualizacja projektu, turyści nie mogą się już doczekać pierwszych wizyt.

Palmiarnia we Wrocławiu w nowej odsłonie

Historyczna palmiarnia działała już od pierwszej połowy XIX wieku do 2006 r. W 2013 r. konieczna była jej rozbiórka. Zawiedzeni turyści myśleli, że już nigdy nie będą mieli okazji ponownie tam zawitać, jednak nic bardziej mylnego. Teraz zespół szklarniowy zostanie odbudowany.

Nowoczesna palmiarnia będzie miała powierzchnię 1000 m. kw. i co ciekawe, zostaną zachowane istniejące drzewa i historyczne elementy architektury. Autorem projektu jest architekt Maciej Marzecki, z kolei z budowę odpowiada Berger Bau.

Co znajdzie się w nowej Palmiarni we Wrocławiu?

Nowa palmiarnia we Wrocławiu zachwyci estetyką i nowoczesnymi rozwiązaniami. “Systemy nawadniające i klimatyzacyjne, zapewniające stałą temperaturę (23 st. C), umożliwią rozwój cennych gatunków, w tym roślin mięsożernych, które znajdą miejsce w specjalnie klimatyzowanych komorach. Montaż przeszkleń trójszybowych Optiwhite zagwarantuje odpowiednią izolację termiczną, a pomosty umieszczone na wysokości pozwolą zwiedzającym obserwować rośliny z różnych perspektyw” - czytamy na stronie muratorplus.pl.

Koszt budowy to ponad 20 mln złotych. Jak poinformowano na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego , fundusze podchodzą z dochodów własnych Ogrodu Botanicznego, Uniwersytety Wrocławskiego oraz ze wsparcia władz Dolnego Śląska i Wrocławia .

Kiedy otwarcie atrakcji we Wrocławiu?

15 października 2024 Uniwersytet Wrocławski podpisał umowę z firmą wykonawczą na realizację projektu. Niestety na oficjalne otwarcie turyści i okoliczni mieszkańcy będą musieli trochę poczekać. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to październik 2026 r. To okrągłe 20 lat po zamknięciu starej wersji obiektu.

Źródło: muratorplus/Uniewersytet Wrocławski

Prawdziwa perełka Opolszczyzny. Tamtejsze góry niczym Bieszczady, skrywają unikalne zabytki
Termy pod gołym niebem w samym sercu Polski. W tym miejscu wygrzejesz się za wszystkie czasy
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy