Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Czy na pokład samolotu można wnosić leki? Są pewne warunki
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 23.05.2023 19:36

Czy na pokład samolotu można wnosić leki? Są pewne warunki

Leki w samolocie
fot. Canva

Pakując walizkę przed wakacjami należy nie tylko pamiętać o odpowiedniej garderobie czy kosmetykach, ale też o zaleceniach lekarza i przepisanych nam lekach. Jakie leki można bez problemu wnosić na pokład samolotu, a kiedy potrzebujemy do tego odpowiednich dokumentów? Rozwiewamy wątpliwości.

Nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby serca czy układu oddechowego... Długo by wymieniać schorzenia, na które cierpi coraz więcej z nas. Wybierając się w podróż wiele osób się zastanawia, na jakich zasadach mogą wziąć ze sobą potrzebne leki, zwłaszcza te, które przekraczają umowne 100 ml. 

Leki w samolocie

Leki można przewozić ze sobą w samolocie, jednak w niektórych przypadkach należy spełnić odpowiednie warunki. Na pokład można wnieść zarówno specyfiki bez recepty, jak i te przepisane przez lekarza, a nawet syropy powyżej 100 ml. W trakcie kontroli bezpieczeństwa należy jednak powiadomić o tym pracowników lotniska. 

W przypadku leków na receptę, należy mieć ze sobą odpowiedni dokument wydany przez lekarza, który potwierdzi autentyczność medykamentów oraz to, że są one nam faktycznie potrzebne w trakcie podróży. Nie zawsze podczas kontroli będziemy proszeni o ten dokument, jednak w tym wypadku lepiej być przygotowanym niż zostać bez leków w trakcie wyjazdu. Ważne jest też, aby leki znajdowały się też w oryginalnych opakowaniach.  

Radzimy przed wylotem dokładnie sprawdzić, jakie substancje można wwozić na teren kraju docelowego. Niektóre specyfiki mogą być zakazane w danym państwie, a nam może potencjalnie grozić grzywna. 

Ile leków można zabrać na pokład samolotu?

O ile listki tabletek czy opakowania z kapsułkami można bez problemu schować w bagażu, o tyle pojawia się pytanie, co z syropami i płynnymi substancjami powyżej 100 ml. Jak wiemy, nadal obowiązuje limit przewożenia płynów, choć niektóre lotniska planują zniesienie go wkrótce. W porcie lotniczym London City Airport można już mieć ze sobą napoje, kosmetyki czy właśnie leki, które mają pojemność większą niż 100 ml. Niebawem nowoczesną technologię mają wprowadzić pozostałe lotniska w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Hiszpanii. 

Na pokład samolotu należy wnieść tyle leków, ile nam potrzeba w trakcie podróży. Jeżeli butelka danego płynu ma pojemność większą niż 100 ml, należy mieć odpowiednie zaświadczenie od lekarza mówiące o tym, że dany specyfik jest dla nas niezbędny. Zalecamy by zapakować medykamenty w osobny, najlepiej przezroczysty woreczek. Wówczas kontrola bezpieczeństwa przejdzie sprawniej.

Sprzęt medyczny w samolocie

Na pokładzie samolotu można również przewozić niezbędny nam sprzęt medyczny. W zależności od zastosowania i wielkości, w tym przypadku również przyda się stosowne zaświadczenie od lekarza. Warto pamiętać, że każda linia lotnicza rządzi się swoimi prawami jeśli chodzi m.in. o przewóz wózka inwalidzkiego, więc warto sprawdzić obowiązujące zasady na stronie przewoźnika. 

Przed lotem, niezależnie od tego, czy chcemy przewieźć leki, czy sprzęt medyczny, zalecamy upewnić się, jakie zasady panują na danym lotnisku oraz przeczytać regulamin linii lotniczej.