Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Cud natury, o którym Polacy zapomnieli. Turyści z zagranicy go pokochali
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.07.2024 07:24

Cud natury, o którym Polacy zapomnieli. Turyści z zagranicy go pokochali

Ojcowski Park Narodowy
Fot.shutterstock/ArtMediaFactory

Wycieczka do lasu zawsze jest świetną opcją na spędzenie wolnego czasu. W Polsce ich nie brakuje, a jeden, będący parkiem narodowym wyróżnia się szczególnie. Został nawet doceniony przez znany europejski portal. Oprócz znajdujących się tam zabytków stanowi także dom dla nietoperzy. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić Ojcowskiego Parku Narodowego, to najwyższa pora, by nadrobić zaległości.

Perełka Jury Krakowsko-Częstochowskiej doceniona w Europie

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym tego typu obiektem w całej Polsce, bo tylko 21,46 km kw. Nie oznacza to jednak, że nie warto się tam udać. Wręcz przeciwnie, oferuje bowiem mnóstwo cennych zabytków, ale i pomników przyrody. W ostatnim czasie został doceniony przez europejski portal Euronews.

- Miłośnicy przyrody często wybierają się do Zakopanego. To pełne turystów miasto najlepiej zwiedzać podczas wycieczki z minimum jednym noclegiem, ponieważ jest ono oddalone o dwie godziny jazdy samochodem od Krakowa. Jeśli brakuje ci czasu, wybierz położony dużo bliżej Ojcowski Park Narodowy - wskazują dziennikarze z euronews.travel.

To trzeba zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym

Dziennikarze z euronews.travel proponują ciekawą opcję jednodniowej wycieczki. Zamiast Zakopanego czy Krakowa, warto zorganizować wypad do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na miejscu zobaczymy choćby wapienne klify, wąwozy i ponad 400 jaskiń. Choć jest niewielki, to jedno jest pewne: bliżej natury być już się nie da.

Będąc w parku, koniecznie trzeba wejść na Grubego Janka. To punkt widokowy, z którego rozpościera się krajobraz Bramy Krakowskiej. Zainteresowani spacerami powinni udać się w kierunku Doliny Sąspowskiej lub zamku Pieskowa Skała, przy okazji zahaczając o słynną Maczugę Herkulesa.

Ciekawymi atrakcjami są też tamtejsze jaskinie. W jednej z nich (Jaskini Ciemnej) dokonano w 2018 r. sensacyjnego odkrycia. Archeolodzy natrafili na paliczki neandertalskiego dziecka. Na przestrzeni lat w okolicy odnaleziono też m.in. kości wilki, hieny oraz lwa jaskiniowego. Ale to nie wszystko. Mało kto wie, że w Ojcowie odkryto najstarsze szczątki ludzkie na terenie całego kraju. Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym stanowią też schronienie dla nietoperzy. Najczęściej można zaobserwować tam podkowca małego i nocka dużego.

Wśród pozostałych atrakcji wartych odwiedzenia są: Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Mamutowa, Dolina Będkowska, ruiny warowni obronnej zbudowanej przez króla Kazimierza Wielkiego, Szlak Orlich Gniazd czy baszta “Dorotka”.

Jak dojechać do Ojcowa?

Z Krakowa do Ojcowa dojedziemy autobusem za niecałe 20 zł lub taksówką, której cena może wahać się między 75-130 zł - podaje portal. Ze stolicy kraju dojedziemy samochodem w ok. 3 godziny, z kolei transportem publicznym w ok. 6 godzin. Wybierając drugą opcję, trzeba mieć na uwadze liczne przesiadki. 

Czytaj też: Już nie tylko Etna. Czerwony alert. Zbudził się jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie
 

Źródło: euronews.travel