Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Co tak "bzyczy" w lesie? Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 11.09.2023 15:03

Co tak "bzyczy" w lesie? Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze

osa
fot. Shutterstock/Attila Fodemesi

Uprzykrzają życie, zakłócają wypoczynek i posiłki, gryzą, a u osób uczulonych mogą spowodować nawet zagrożenie życia. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Osy w ilościach hurtowych nękają Polaków. Trzeba na siebie uważać również podczas zbierania grzybów, bo można spotkać je także w lesie. 

Jak wyglądają gniazda os pokazali ku przestrodze zbieraczy i spacerowiczów bieszczadzcy leśnicy. Apelują, żeby na siebie uważać. 
 

Jesteś uczulony? Przygotuj się przed wyjściem do lasu

Zazwyczaj użądlenie osy nie wymaga specjalnego postępowania. Do miejsca ugryzienia można przyłożyć plasterek cytryny, ocet albo żel z aloesu. Ulgę przyniesie schłodzenie bolącego miejsca. 

Użądlenia przez osę są jednak szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych. Takie spotkanie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. „Osoby, które są świadome swojego uczulenia na jad osy, powinny mieć ampułkostrzykawkę do samodzielnego użycia w sytuacji objawów ciężkiej reakcji alergicznej, zawierającą adrenalinę. Należy wtedy jak najszybciej udać się do lekarza w celu udzielenia pomocy. Jeśli jest to niemożliwe, wezwać pogotowie ratunkowe” – radzą na swoim profilu w mediach społecznościowych leśnicy z Ustrzyk Dolnych. 
 

W ziemi trudno je zauważyć

„Patrzcie pod nogi, bo możecie wpaść na sporą «minę»" — ostrzegają pracownicy bieszczadzkiego nadleśnictwa. Na swoim facebookowym profilu opublikowali film, na którym możemy dokładnie zobaczyć jak wygląda gniazdo w ziemi zbudowane z mieszaniny przeżutego drewna ze śliną os. Do tego gniazda dobierał się lis, który próbował dostać się do czerw. 

Taka misterna konstrukcja przypominająca papier może pomieścić nawet kilka tysięcy osobników. Zwykle gniazdo ma średnicę około 30 cm, ale bywają nawet takie o średnicy 100 cm. Ukryte w ziemi ciężko jednak czasami zauważyć. 

 

Osy są najbardziej aktywne w ciepłe i pogodne dni

Choć szczerze ich nie znosimy leśnicy przypominają, że osy są bardzo pożyteczne: żywią się m.in. larwami, gąsienicami czy muchami. Atakują najczęściej wtedy, gdy wykonujemy obok nich nerwowe, gwałtowne ruchy w obronie swojego gniazda.

Aktywność os zależy też od pogody. Lubią kiedy jest sucho i ciepło — wtedy wykazują się największym wigorem. Natomiast kiedy jest chłodno i pada, rezygnują z wylotu poza obręb gniazda. Rolę odgrywa również nasłonecznienie: gdy promieni słonecznych dociera do Ziemi zbyt mało, osy nie wylecą w poszukiwaniu pokarmu — są to typowe owady dzienne. Giną dopiero, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni.