Chcesz zabezpieczyć swój bagaż? Tego nigdy nie rób, to ogromny błąd
Chcąc zabezpieczyć zawartość swojej walizki przed podróżą, często zakładamy na bagaż zwykłą kłódkę. Proste, prawda? Często też decydujemy się umieścić na niej adres zamieszkania, który w sytuacji zagubienia bagażu umożliwiłby odnalezienie właściciela.
To jednak najgorsze możliwe sposoby zabezpieczenia bagażu. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.
Zakładasz kłódkę na walizkę? W niektórych krajach to zabronione!
Mimo tego, że większość walizek posiada już wbudowane zabezpieczenia zgodne z międzynarodowym standardem TSA (z ang. Travel Sentry® Approved), to wielu podróżnych decyduje się na zabezpieczenie bagażu dodatkową, tradycyjną kłódką zabezpieczającą. Często powodem jest podróż z bagażem, który jeszcze wbudowanego zabezpieczenia nie posiada albo chęć dodatkowego zabezpieczenia mienia znajdującego się wewnątrz.
Jednak stosowanie tego typu zabezpieczeń niezgodnego z TSA może wiązać się z konsekwencjami.
Wiele krajów takich jak np.: Stany Zjednoczone, Japonia, Australia nie dopuszcza korzystania z innego zabezpieczenia niż zamki zgodnie z Travel Sentry® Approved. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W przypadku kontroli przez służby, zamki zgodne z wyżej wymienionym standardem, umożliwiają otwarcie bagażu za pomocą uniwersalnych kluczy, do których dostęp posiadają pracownicy Straży Granicznej. Pozwala to na przeprowadzenie kontroli, bez konieczności nieodwracalnego zniszczenia, które miałoby miejsce w przypadku zabezpieczenia walizki tradycyjną kłódką.
Kłódka w samolotowym bagażu wabikiem na złodzieja
Kłódki wybierane jako zabezpieczenie walizki, mające zadanie chronić jej zawartość paradoksalnie mogą przynosić odwrotne skutki. Dodatkowe zabezpieczenie może sugerować, że w bagażu przewozimy coś drogocennego, a to zachęca potencjalnego złodzieja do włamania. Ponadto otwarcie zabezpieczonej kłódką walizki nie stanowi większego problemu, gdyż zamek błyskawiczny można otworzyć bez specjalistycznych narzędzi, wystarczy chociażby ostry przedmiot.
Podróżni często decydują się na kłódkę, choć większość z nich w bagażu rejestrowanym przewozi głównie ubrania oraz rzeczy o niewielkiej wartości materialnej. W sytuacji, w której zabieramy ze sobą w podróż drogocenne przedmioty (takie jak sprzęt fotograficzny, biżuteria, elektronika), warto wziąć to pod uwagę, że najlepiej zabrać je ze sobą do bagażu podręcznego.
Adres na walizce - nie popełniaj tego błędu w podróży
Często spotykanym błędem wśród podróżnych jest adres zamieszkania umieszczany na walizce. Adres ma pomóc osobie, która znajdzie bagaż dostarczyć go z powrotem właścicielowi. Jednak w praktyce umieszczenie adresu na torbie podróżnej, w której często znajdują się klucze od mieszkania czy samochodu stanowi jedynie zaproszenie dla złodzieja. Zalecamy, aby na bagażu zamiast adresu, pod którym zamieszkujemy umieścić telefon kontaktowy, który umożliwi skontaktowanie się z nami w sytuacji zagubienia walizki.