Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Błyskawiczna akcja na Bałtyku. Dla 72-latka liczyła się każda minuta
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 19.04.2024 07:43

Błyskawiczna akcja na Bałtyku. Dla 72-latka liczyła się każda minuta

statek na morzu
Fot. Canva/alex_so, EastNews/ADAM NOCON

W środę, w godzinach wieczornych Inspektor Morskiego Ratownictwa Centrum Koordynacji otrzymał niepokojące zgłoszenie ze Statku Stena Ebba na Bałtyku. 72-latek, który znalazł się na pokładzie, potrzebował pilnej opieki medycznej. Na pomoc pasażerowi ruszyli ratownicy SAR oraz lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Czas odgrywał tutaj kluczową rolę.

Natychmiastowa akcja ratownicza nad Morzem Bałtyckim

Jak informuje kpt. mar. Marcin Kołodziejski z Marynarki Wojennej RP, sytuacja miała miejsce 17 kwietnia ok. godziny 23:50. Wówczas dyżurni śmigłowca W-3WARM nr 0915 z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego odebrali sygnał Alarm ratownicy - Pomoc medyczna.

- Do akcji zadysponowano statek Bryza z Władysławowa oraz śmigłowiec z 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej. Ratownicy MSPiR na pokładzie promu pasażerskiego przygotowali osobę poszkodowaną do ewakuacji drogą powietrzną, a załoga śmigłowca W3 przetransportowała pacjenta do szpitala w Gdańsku - informuje Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszkiwania i Ratownictwa SAR, cytowany przez “Dziennik Bałtycki”. 

U pasażera ze Szwecji podejrzewano zawał

Okazało się, że u 72-letniego obywatela Szwecji podejrzewano zawał serca. - Pomocy potrzebował pasażer jednostki Stena Ebba. O godzinie 00:25 (18.04 red.) załoga weszła w rejon akcji, podjęła poszkodowanego i przetransportowała do szpitala w Gdańsku Zaspie, gdzie o 01:05 został przejęty przez personel medyczny - przekazał kpt. mar. Marcin Kołodziejski.

Jak wynika z komunikatu, “załoga dyżurna wróciła na lotnisko macierzyste o godzinie 01:15 odtworzyła gotowość bojową - dodał. 

To już 49 akcja w tym roku

Była to 6 akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku morskich lotników, 784 w historii BLMW, a także 421 osoba, której otrzymała pilną pomoc medyczną. Z kolei w przypadku MSPiR SAR była to 49 akcja w bieżącym roku.

Źródło: “Dziennik Bałtycki”