Turysci.pl
ważne

fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Bezterminowa ważność paszportów covidowych. Minister zdrowia ogłosił decyzję

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Coraz więcej krajów, w tym również Polska, decyduje się na odchodzenie od obostrzeń. Pomimo tego, że w wielu miejscach nie trzeba już nawet nosić maseczki w zatłoczonych publicznych miejscach, paszport covidowy wciąż może się przydać, chociażby przy okazji podróży. Nowe informacje na jego temat przekazał minister zdrowia.

Adam Niedzielski wyjaśnił, jak długo będą obowiązywały tego typu dokumenty. Jak wiadomo, wcześniej miały one bowiem określony termin ważności, który przedłużała kolejna dawka szczepienia. Jak będzie teraz?

Przez jaki czas paszport covidowy będzie ważny?

Podczas wtorkowej rozmowy dla TVN 24 minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się w sprawie funkcjonowania paszportów covidowych na świecie i kraju. Zapowiedział, że polskie certyfikaty szczepienia będą przedłużane bezterminowo po przyjęciu dawki przypominającej.

- Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 - powiedział Adam Niedzielski w TVN24.

Niedzielski dodał również, że w Unii Europejska panuje "zasłona milczenia" w sprawie kolejnych dawek szczepionki i paszportów covidowych. Właśnie dlatego polski rząd podjął taką, a nie inną decyzję.

- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo".

Wspinaczka

Przewodniczka zniesmaczona zachowaniem turystów. Górski szlak zmienił się w toaletę

CZYTAJ DALEJ

Poszporty covidowe na świecie

Zgodnie z obecnymi przepisami paszport covidowy traci ważność 365 dni od podania ostatniej dawki szczepionki. Jednak według informacji ministra zdrowia, każda osoba po przyjęciu trzeciej dawki uzyska bezterminowy certyfikat. Niedzielski nie ma jednak pewsności jaką polityką podejmą rządzący innych krajów.

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - stwierdził.

Zdaniem Jakuba Kowalskiego, wspólnika w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes, polski rząd mógł trochę pośpieszyć się z decyzją o przedłużeniu covidowych certfikatów.

- To są wspólne unijne regulacje i lepiej byłoby poczekać na decyzje Komisji Europejskiej. Nie widzę żadnego powodu, żeby wychodzić przed szereg w tej sprawie. W Polsce bowiem i tak certyfikat covidowy nie ma znaczenia, a za to przydaje się podczas zagranicznych wyjazdów, dlatego należało poczekać z decyzjami - powiedział mec. Kowalski dla prawo.pl.

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Źródło: podroze.onet.pl, prawo.pl

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >