Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Europejskie państwo przywraca restrykcje. Wyjazd na wakacje może być utrudniony
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 28.07.2020 13:57

Europejskie państwo przywraca restrykcje. Wyjazd na wakacje może być utrudniony

Belgia przywraca obostrzenia
Artgrid Danil Rudenko

Belgia to kolejny kraj, który odnotowuje wyraźny wzrost zarażeń koronawirusem. To tylko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja związana z pandemią. Lokalne władze zdecydowały o zaostrzeniu panujących zaleceń. Zmiany w szczególności dotyczą zgromadzeń i socjalizowania się. O powrocie obostrzeń poinformowała na konferencji prasowej premier Belgii Sophie Wilmes. Wstępnie ustalono również termin ich zniesienia.

Wcześniej Hiszpania oraz Chorwacja, teraz natomiast Belgia zdecydowała się przywrócić część obostrzeń w związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. To kolejny kraj, w którym ostatnio odnotowuje się więcej przypadków koronawirusa. Powracające restrykcje w dużej mierze dotyczą społecznego dystansowania się. Chcąc zachować niezbędne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się niebezpiecznego patogenu, zdecydowano m.in. zmniejszeniu liczby osób, z którymi można spotykać się na co dzień.

Beglia to kolejny kraj, który przywraca obostrzenia

Do tej pory Belgia dopuszczała możliwość spotykania się z 15 tymi samymi osobami w ciągu tygodnia (nie uwzględniano dzieci poniżej 12 roku życia). Podczas konferencji prasowej premier Sophie Wilmes poinformowała o zmianach, które wynikają ze wzrostu liczby zakażeń w kraju. Od 29 lipca każdy mieszkaniec Belgii będzie mógł widywać się jedynie z gronem 5 tych samych osób w ciągu całego miesiąca, co określa się "bańką społeczną". W przypadku odpowiednich warunków w gospodarstwie domowym może spotykać się 10 dorosłych osób np. podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Belgia zredukowała także liczbę osób, które mogą brać udział w wydarzeniach organizowanych w pomieszczeniach z 200 do 100. W kraju nadal rekomenduje się pracę zdalną. W sklepach będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na każde poszczególne domowe. W dodatku czas robienia zakupów nie będzie mógł przekraczać pół godziny. Restrykcje dotkną także podróżnych, którzy wybiorą się do Belgii na wakacje. Podobnie jak w przypadku Grecji - odwiedzający będą musieli wykonać elektroniczne formularze 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Belgia wciąż rozważa wprowadzenie dalszych obostrzeń w obawie przed skokiem liczby zarażeń. Rząd zawiesił też wprowadzanie piątej fazy znoszenia obostrzeń związanych z pandemią, która między innymi miała dotyczyć zakazu organizowania imprez masowych. Przywrócone restrykcje mają obowiązywać do końca sierpnia br. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o najnowszym raporcie polskiego Ministerstwa Zdrowia dotyczącym nowych przypadków zakażeń.

Źródło: Business Insider

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!