Turysci.pl
kraków zakopane

fot. Pixabay/ StockSnap

Będzie nowa trasa kolejowa z Krakowa do Zakopanego. Przejazd potrwa 2 godziny

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Trasę Kraków-Zakopane będzie można pokonać w 2 godziny. Jest to jedno z założeń budowy nowej linii kolejowej ze stolicy Małopolski do Tymbarku. Następnie pociąg skieruje się na wyremontowaną linię Nowy Sącz - Chabówka.

Planowane połączenie między Krakowem a Tymbarkiem nabiera kształtów. PKP opublikowało wizualizacje projektu. Obecnie trwa jeszcze faza projektowa, a rozpoczęcie wykupu gruntu na terenie powiatu limanowskiego planowane jest na przełomie 2021/2022 r.

Z Krakowa do Zakopanego w 2 godziny

PKP opublikowało wizualizacje niektórych obiektów, które mają powstać na linii Chabówka - Nowy Sącz. Zobaczyć można m.in. nowy most na rzece Dunajec w Nowym Sączu na linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz

Linia Kolejowa 104 Odcinek E - przeslo nurtowe mostu kolejowego na rzece Dunajec w Nowym Saczu w km proj. 71 150

Nowy most na rzece Dunajec w Nowym Sączu na linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz, fot. PKP/ materiały prasowe

Inwestycję podzielono na trzy etapy. Obecnie trwa faza projektowa, a w tym roku rozpocznie się jeszcze wykup gruntów. Koszty opracowywanej dokumentacji projektowej wyniosą 180 mln zł.

W drugim etapie przewidziana jest modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Wpierw wyremontowany zostanie odcinek Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznica Klęczany – Nowy Sącz.

Nagranie trąby wodnej z Zatoki Puckiej

Trąba wodna nad Zatoką Pucką. Wyglądała jak niewielkie tornado

CZYTAJ DALEJ

Budowa nowych linii kolejowych Podłęże - Tymbark planowana jest na trzeci etap prac.

Pomysłodawcy przekonują, że planowane nowe połączenie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala pod względem turystycznym, poprzez radykalne skrócenie czasu przejazdu.

Jak dodają, poprawi się również połączenie komunikacyjne atrakcyjnych turystycznie regionów południowej Małopolski (Tatry, Beskidy, Gorce) z Krakowem, a także innymi dużymi aglomeracjami.

Jak przekazują pomysłodawcy, realizacja projektu zapewni wygodne i bezpieczne podróżowanie na trasie Kraków – Zakopane, w czasie krótszym niż 2 godziny. Natomiast na odcinku Kraków Główny - Nowy Sącz możliwy będzie przejazd poniżej 1 h.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: 24TP, limanowa.in

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >