Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Bardziej widokowa" strona kolejki na Kasprowy Wierch. Kto mógł, chwytał za telefon
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 15.09.2023 10:23

"Bardziej widokowa" strona kolejki na Kasprowy Wierch. Kto mógł, chwytał za telefon

Kasprowy Wierch
fot. Shutterstock/ DarSzach/ FB/ TPN

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego pochwalili się na swoich mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem. Widzimy na nim trzy niedźwiedzie, które pasą się na zboczu polany obok przejeżdżających wagonów kolei linowej na Kasprowy Wierch. 

Taka dodatkowa atrakcja nie zdarza się co dzień. Tym bardziej warto to zobaczyć.

Niezwykły widok z kolei na Kasprowy Wierch

W połowie sierpnia w Dolinie Jaworzynki w Tatrach, gdy kilkanaście osób schodziło szlakiem z Murowańca do Kuźnic, na szlak wszedł młody niedźwiedź. Zwierzę najpierw zaczęło pochrząkiwać, z później stanęło na dwóch łapach i zaczęło biec za turystami.

Tym razem turyści mogli oglądać te pięknie, ale niebezpieczne zwierzęta z bezpiecznej odległości. Mieli szczęście spotkać całą rodzinę niedźwiedzi w drodze koleją na Kasprowy Wierch. 
 

Na polanę wyszła cała rodzina

Film opublikowany przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wywołał sporo emocji. Szczególnie wśród tych turystów, którzy przebywają akurat w pobliżu. „Słyszeliśmy je w niedzielę w drodze niedaleko Kondratowej, na szczęście nie wyszły nam naprzeciw” – pisze jedna z internautek. 

„My jednego widzieliśmy (na całe szczęście dość wysoko poza szlakiem) właśnie za halą Kondratową w drodze na Giewont” – dodaje inna. „Takim to dobrze, przeżyją w każdych warunkach, na diecie też” – zauważa pani Kazimiera. 

Oko w oko z niedźwiedziem? Lepiej spokojnie się oddalić

Pracownicy parku przypominają, że niedźwiedzie są wszystkożerne, a ich dieta w ciągu roku ulega sezonowym zmianom. W Tatrach po opuszczeniu gawry poszukują padłych w zimie jeleni i zasypanych lawinami kozic. Potrafią także odebrać zdobycz wilkom. Zabijają i zjadają zarówno drobne, jak i duże zwierzęta, od mrówek po dziki czy jelenie. 

Po zejściu śniegu i pojawieniu się młodych traw i ziół przestawiają się na pokarm roślinny, w którym latem i jesienią pojawiają się owoce malin, borówek i jarzębiny - owoce pozwalają na zgromadzenie im niezbędnych zapasów tłuszczu na zimę. 

W sytuacji napotkania niedźwiedzia w pobliżu szlaku powinniśmy spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.