Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Cała wataha podeszła niemal pod Wawel. Nagranie hitem sieci
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.09.2023 14:10

Cała wataha podeszła niemal pod Wawel. Nagranie hitem sieci

Dziki w Krakowie
fot. Canva, Twitter

Mieszkańcy Krakowa spacerujący w środę 13 września nieopodal Wisły nie spodziewali się takiego widoku. Ich oczom ukazała się... wataha dzików. 

Cała rodzinka była zainteresowana poszukiwaniem smakołyków w trawie. 

Dziki w Krakowie

Na wielu ulicach w Krakowie widok dzików nie należy do rzadkości. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej miasta.

- Problem licznego występowania dzików w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskich domów i osiedli nie jest nowy. Znakomitym sposobem na jego ograniczanie okazało się wykorzystanie odłowni tych zwierząt, z których były one przewożone poza miasto. Możliwość stosowania odłowni została jednak zawieszona ze względu na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z sierpnia 2021 roku, która uniemożliwiła odłów dzików z relokacją - napisał w interpelacji do prezydenta miasta radny Łukasz Gibała. 

Dziki wtargnęły do prywatnego ogródka

- W jednym z przypadków, odnotowanym 31 sierpnia przy ul. Korzeniowskiego, wataha dzików wtargnęła nocą do prywatnego ogródka, a powiadomiona dwukrotnie Straż Miejska wydawała się w tej sytuacji całkowicie bezsilna - dodał Gibała.

- Finalnie mieszkańcy, ryzykując własne bezpieczeństwo, sami wieczorem przepędzili zwierzęta, te jednak w krótkim czasie powróciły - tłumaczył. 

Dziki pod Wawelem

W środę 13 września nieopodal Wawelu niespodziewanie pojawiła się rodzina dzików. Jeden z przechodniów nagrał zajadające się trawą zwierzęta. Nagranie prędko obiegło sieć.