bałtyk enigmaFot. pixabay.com/ tuturgires (zdjęcie ilustracyjne)

Niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. Prawdziwie cenny skarb. Eksperci przecierają oczy ze zdumienia

Bałtyk skrywa na swoim dnie wiele sekretów. Niemieccy nurkowie wyłowili prawdziwy skarb z czasów II wojny światowej. Jest to maszyna szyfrująca Enigma, używana niegdyś przez niemiecką armię. Zdaniem specjalistów, została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej - poinformował Reuters.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak znaleziono Enigmę
  • do czego służyła
  • jak przypuszczalnie znalazła się w Bałtyku

Bałtyk skrywa wiele tajemnic z czasów II wojny światowej. Czasem w mediach pojawiają się kolejne informacje o zatopionych wrakach albo niewypalonych pociskach. Tym razem nurkowie natrafili na coś zupełnie innego - słynną maszynę szyfrującą Enigma.

Nurkowie przeszukali Bałtyk

Niemieccy nurkowie przeszukiwali Bałtyk w poszukiwaniu sieci rybackich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia morskiego. Znaleźli jednak coś zupełnie innego - słynną maszynę szyfrującą Enigma z czasów II wojny światowej. Niedawno odkrycia z tego okresu dokonano również w Poznaniu.

Enigma używana była przez niemiecką armię do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości podczas drugiej wojny światowej. Polskim i brytyjskim kryptografom udało się jednak złamać kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku.

- Myśleliśmy, że jest to maszyna do pisania zaplątana w sieci rybackie na dnie morza - powiedział nurek Florian Huber - szybko jednak zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska, w ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć. Ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy.

Urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła maszyna do pisania, składa się z klawiatury i kółek, które zaszyfrowywały wiadomości. Wyprodukowano ich łącznie kilkaset tysięcy, jednak do naszych czasów zachowało się kilkaset sztuk. Na aukcjach sprzedawane są nawet za dziesiątki tysięcy euro.

Dno Bałtyku skrywa wiele skarbów

W maju 1945 r., krótko przed kapitulacją Niemiec, załogi około 50 okrętów podwodnych, U-Botów, wykonały rozkaz zatopienia swoich jednostek w Gelting Bay, niedaleko granicy z Danią. Miało to uniemożliwić przejęcie ich przez Aliantów.

Rozkaz zawierał również polecenie zniszczenia urządzeń szyfrujących. Zdaniem specjalistów, odnaleziona na dnie Bałtyku Enigma miała znaleźć się tam właśnie w tym czasie. Ciekawego odkrycia dokonano również ostatnio na dnie Morskiego Oka.

- Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za za burtę podczas tego wydarzenia - powiedział Florian Huber z firmy Submaris z Kilonii, która prowadzi podwodne prace poszukiwawcze.

Egzemplarz został wyłowiony przez nurków pracujących na zlecenie World Wide Fund for Nature. Poszukiwali oni porzuconych sieci rybackich, zagrażających życiu morskiemu. Enigma zostanie przekazana muzeum w Szlezwiku.

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł