Bajkowa wioska nad Bałtykiem urzeka krajobrazem. Plaże pełne bursztynów, a nie ma tam prawie nikogo
O tym, że Wisła - królowa polskich rzek - uchodzi do Morza Bałtyckiego, uczy się każde dziecko na etapie szkoły podstawowej. Jednak ile osób widziało to miejsce na własne oczy? To właśnie tam, na prawym brzegu Wisły, znajduje się skromna, lecz urokliwa miejscowość z małym portem, z którego wypływają rejsy na obserwacje fok. Po sezonie jest tu cicho, a bogactwo flory i fauny sprzyja wypoczynkowi w nadwiślańskiej wiosce.
Mikoszewo - pełna uroku miejscowość nad morzem. Tutaj Wisła kończy swój bieg
Wakacje nad polskim morzem dość często kojarzą się z tłumami turystów, niekończącymi się rzędami parawanów i wszechobecnym hałasem. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą takie miejscowości jak Kołobrzeg, Gdańsk, Sopot, Mielno, Świnoujście, Ustka i Jastrzębia Góra. Tymczasem w pobliżu popularnych kurortów zdarzają się piękne i nadal niezadeptane przez tabuny turystów nadbałtyckie wioski, które zasługują na naszą uwagę zarówno w szczycie sezonu letniego, jak i o każdej innej porze roku.
Spokój, cisza oraz czyste plaże usłane bursztynami — tymi słowami najlepiej można opisać Mikoszewo, prawdziwą perłę znad Bałtyku. Wioska licząca około 800 mieszkańców położona jest na granicy Wielkich Żuław Malborskich i Mierzei Wiślanej, przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Turystów przyciąga nie tylko piękną plażą w otoczeniu lasów czy ogromnym bogactwem przyrodniczym, ale i unikalnym położeniem. To w tym miejscu w XIX wieku z inicjatywy władz pruskich powstał tzw. przekop Wisły, w wyniku czego stały ląd został rozdzielony na dwie części.
Najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem, ale jeden element zadziwia. Turyści przecierają oczy ze zdumienia Polska wieś, która zachwyciła świat. Tu wszyscy mieszkają przy jednej ulicy, cudny widok z lotu ptakaKrólestwo ptaków i fok
Bałtyk to ulubione miejsce wypoczynku milionów Polaków, jednak ekosystem akwenu jest bardzo kruchy. Przekopanie Mierzei Wiślanej na odcinku od miejscowości Przegalina aż do Zatoki Gdańskiej pomiędzy miejscowościami Mikoszewo po prawej stronie oraz Świbno po lewej było nie tylko ogromną inwestycją infrastrukturalną.
W sąsiedztwie przekopu Wisły, na łąkach zalewowych, wydmach i piaszczystych łachach, schronienie znalazły rozliczne gatunki ptactwo wodno-błotnego, z czego jedna czwarta to gatunki lęgowe. W trosce o ekosystem wybrzeża Bałtyku oraz rzadkie gatunki ptaków, które dotychczas na tych obszarach nie występowały, w 1991 r. został utworzony rezerwat „Mewia Łacha” o powierzchni 150,46 ha. Rezerwat ten jest popularnym miejscem, w którym można spotkać wielu obserwatorów ptaków.
Zainteresowaniem turystów cieszą się również foki. Z portu położonego z Mikoszewie regularnie wypływają w rejsy jachty motorowej, które w zaledwie 40 minut umożliwiają turystom podejrzenie tych fascynujących zwierząt w ich naturalnym środowisku. Trasa wiedzie do ujścia Wisły obok rezerwatu Mewia Łacha. W słoneczne dni możemy zobaczyć nawet kilkaset osobników wylegujących się na gorącym piasku.
Mikoszewo to idealne miejsce dla poszukiwaczy bursztynów
Plaża w Mikoszewie znajduje się zaledwie 1,5 km od głównej ulicy, a prowadzi do niej malownicza trasa przez nadmorski las. Na miejscu czeka piaszczysty brzeg, idealny do podziwiania zachodów słońca. Szerokie wybrzeże zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni dla wszystkich, nawet w szczycie sezonu. Dodatkową atrakcją jest zbieranie bursztynów, które można znaleźć pośród patyczków i muszelek wyrzuconych przez morze.
Niedaleko położony jest znany Park Krajobrazowy "Mierzeja Wiślana", który został objęty ochroną z uwagi na swoje unikalne w skali kraju walory przyrodnicze, kulturowe oraz krajobrazowe.
Mikoszewo popularnością nie dorównuje innym turystycznym miejscowościom — i to właśnie jego największa zaleta. To idealne miejsce dla osób szukających spokoju i odpoczynku – po sezonie nie ma tu straganów, parawanów i dyskotek. Jest cisza i spokój.