Australia święte miejsce

Fot. Wikimedia Dimageau CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Kata Tjuta, Australia. Święte miejsce dla Aborygenów

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Australia słynie z przepięknych dzieł natury, które mogą zachwycić podróżników z całego świata. Wbrew pozorom kraj ten warto odwiedzić nie tylko ze względu na Wielką Rafę Koralową, która leży wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża. Wiedzą o tym miłośnicy fotografii, którzy mogą cieszyć się tu unikalnymi widokami. Można tego doświadczyć również, odwiedzając Kata Tjuta.

Jeśli zastanawiacie się jeszcze, czy Australia warta jest kupienia biletu i spędzenia długiej podróży w samolocie, być może przekona was Kata Tjuta. Jest to grupa 30 monolitów, która znajduje się w Terytorium Północnym – w okolicach Uluru. To nie tylko raj dla fotografów, ale również święte miejsce dla lokalnych plemion.

Australia i jej cuda natury

Ze względu na swoje cuda natury Australia znajduje się na liście marzeń wielu podróżników z całego świata. Jednym z nich jest Kata Tjuta. Ta grupa monolitów zawdzięcza swoją nazwę Aborygenom, dla których jest to święte miejsce. Lokalne plemiona uznają ten punkt za święty. To właśnie tam odprawiano ważne ceremonie – między innymi sądy oraz publiczne wykonywanie kar.

Wśród Europejczyków popularna nazwa tego miejsca brzmi „Olga”. Jej autorem jest brytyjski podróżnik Ernest Giles, który w ten sposób chciał oddać cześć Królowej Wirtembergii Oldze Nikołajewnej Romanowej w październiku 1872 roku. Monolity zbudowane są z prekambryjskich skał.

Wśród bardzo zwietrzałych gór najwyższa ma wysokość 1096 metrów n.p.m. – ponad 450 metrów nad poziomem pustyni. Kata Tjuta to część Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta, który został w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał natomiast już 1958 roku i zajmuje Terytorium Północne w Australii. Należący do niego Uluru to także jeden z największych monolitów świata.

Australia ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Mnóstwo osób dociera do tego kraju, by zobaczyć też Great Ocean Road – malowniczą trasę między miastami Torquay oraz Warrnambool – czy dziewiczą krainę Tasmanii. Pasjonaci fotografii wiedzą, że jednym z niesamowitych miejsc na całym świecie jest Różowe jezioro Hillier na wyspie Middle na południowym wybrzeżu Australii.

Mieliście kiedyś okazję zobaczyć Kata Tjuta? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem i podzielcie się wspomnieniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcjach Morza Czarnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl