Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Archeologiczne skarby. Wielkie odkrycie przy budowie obwodnicy Krakowa
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 13.04.2024 20:22

Archeologiczne skarby. Wielkie odkrycie przy budowie obwodnicy Krakowa

archeologia
fot. Joanna Gajcy/East News - zdjęcie ilustracyjne

Archeolodzy dokonali unikalnego odkrycia podczas budowy północnej obwodnicy miasta Krakowa. Te znaleziska stanowią ważny element dla historii Polski. Przenoszą nas "  w przeddzień  wydarzeń związanych z toczącą się jesienią 1914 r. bitwą krakowską" - informują pasjonaci historii.

Historyczne znalezisko

W trakcie prac nad budową północnej obwodnicy Krakowa (S52), archeolodzy natrafili na znaczące znaleziska. Wśród struktur ziemnych odkryto liczne ślady po Twierdzy Kraków z okresu XIX i początku XX wieku.

Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaznaczył, że te odkrycia są istotnym elementem do wiedzy o funkcjonowaniu Twierdzy Kraków pod koniec XIX wieku oraz w kontekście nadchodzącej bitwy krakowskiej w 1914 roku.
 

Co dokładnie znaleziono?

Podczas badań archeologicznych natrafiono na pozostałości ziemnych konstrukcji, które należały do kompleksu militarnego wokół Krakowa. Jednym z najważniejszych odkryć było odsłonięcie Fortu nr 44 "Tonie", kluczowego fortu artyleryjskiego w systemie Twierdzy Kraków.

Badania pozwoliły zrekonstruować dokładny układ i rozmiary jego umocnień ziemnych oraz odkryć pozostałości innych elementów infrastruktury, takich jak studzienki i pozostałości ceglanego pieca. 
 

Czym był Fort 44 Tonie?

Fort 44 Tonie został zbudowany w 1879 roku. Jego celem była obrona doliny Prądnika i traktu Olkuskiego. Składał się z koszar, schronu głównego, wału artyleryjskiego ze schronami pogotowia i kaponierami. W 1902 roku przekształcono go w dzieło pancerne, wzmacniając pierwotne elementy i dodając nowoczesne wieże i uzbrojenie.

Koszary były parterowe, zbudowane z betonu i cegieł, z bramą wjazdową i układem wnętrz półtoratraktowym. Poterna prowadziła do kaponiery podwójnej w fosie. Całość była osłonięta nasypem ziemnym i suchą fosą. Fort Tonie był ośrodkiem grupy fortowej od początku XX wieku, wspartym przez inne obiekty obronne i baterie artyleryjskie.

Źródło: kaponiera.pl, onet.pl