Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ani Turcja, ani Hiszpania. Jedna trzecia Polaków wybierze właśnie ten kraj
Natalia Księżak
Natalia Księżak 13.06.2024 00:33

Ani Turcja, ani Hiszpania. Jedna trzecia Polaków wybierze właśnie ten kraj

plaża
fot. Shutterstock/salajean

Na zagraniczne wakacje w lipcu i sierpniu 2024 r. Polacy udadzą się m.in. do Grecji, Włoch i Hiszpanii. To właśnie w tym ostatnim kraju turyści mogą najtaniej zarezerwować podróże. W formule lot plus hotel, w lipcu średnia cena wczasów to 2,9 tys. zł za osobę, a w sierpniu ok. 3,1 tys. zł. Serca rodaków zdobył w tym roku jednak zupełnie inny kraj…

Choć kosztowo wypada mniej korzystnie niż inne kierunki – chce odwiedzić go ponad jedna trzecia osób decydujących się na zorganizowanie wakacji z lotami i noclegiem w
pakiecie.

Najtańsze all inclusive na lato. Wakacje w lipcu za mniej niż 3 tys. zł od osoby

Spośród 51 krajów branych pod uwagę Cypr, Hiszpania, Grecja i Włochy łącznie odpowiadają za połowę wszystkich zapytań na okres lipiec-sierpień 2024 na eSky.pl. Najkorzystniejszym finansowo kierunkiem na zorganizowanie podróży w lipcu br. okazuje się Hiszpania, która odpowiada za 18 proc. wyszukiwań spośród czterech analizowanych państw.

Wakacje w pakiecie w regionach Costa Dorada, Costa Brava czy Costa Blanca dla jednej osoby kosztują średnio 2,9 tys. zł za opcję ze śniadaniem oraz 3,2 tys. zł za dwa posiłki.

Czytaj więcej: Kroję pora i mieszam z trzema dodatkami. Ta surówka pasuje do każdego obiadu
 

Gdzie Polacy polecą na wakacje? Cypr będzie najpopularniejszy

Polacy szukający ofert wakacyjnych w Grecji (Rodos, Kreta) i we Włoszech (Sycylia, Sardynia, Rimini) reprezentują odpowiednio 32 proc. i 13 proc. osób, które planują dłuższy odpoczynek w lipcu. Cena wyjazdu w formule lot plus hotel wraz ze śniadaniem kształtuje się podobnie dla obu krajów, bo w okolicach 3 tys. zł od osoby. 

Natomiast różnice pojawiają się przy pobycie w hotelu, który zapewnia śniadanie i obiadokolację. Za taką podróż jedna osoba zapłaci wówczas 3,5 tys. zł w Grecji oraz 3,8 tys. zł we Włoszech. W tym roku serca Polaków podbił jednak Cypr.

Czytaj więcej: Fatalne wieści z Grecji. Turyści nie odwiedzą już symbolu ukochanej wyspy

Wakacje na Cyprze, do którego w półmetku lata chce wyjechać 36 proc. Polaków, to koszt ok. 3,1 tys. zł od osoby za pakiet dynamiczny ze śniadaniem. Z kolei ci, którzy odpoczywając w Ayia Napie bądź Pafos wolą odżywiać się w obiekcie noclegowym dwa razy dziennie, muszą liczyć się z wydatkiem w granicach 3,6 tys. zł za osobę. 

- Cypr może się pochwalić dobrze rozbudowaną i nowoczesną infrastrukturą hotelową. Szczególnie da się to odczuć wtedy, gdy tamtejsze obiekty obiekty noclegowe porównamy z Hiszpanią czy Włochami, których standard -choć mają identyczną liczbę gwiazdek - często jest dużo niższy od tych na śródziemnomorskiej wyspie - podkreśla Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.

Kiedy kupować wakacje żeby było najtaniej? Eksperci mówią o urlopie w lipcu

Analiza pokazuje, że jeśli chcemy teraz zarezerwować wakacje w sierpniu 2024 roku, to z reguły będą one kosztować więcej niż te w lipcu. Przykładowo za letni urlop w Hiszpanii z lotem i hotelem w pakiecie, a także wliczonym w cenę śniadaniem zapłacimy średnio 3,1 tys. zł od osoby. Natomiast opcja ze śniadaniem i obiadokolacją to wydatek rzędu 3,4 tys. zł za osobę.

Również w sierpniu ceny greckich i włoskich wakacji w opcji lot plus hotel są do siebie zbliżone: taka podróż ze śniadaniem kosztuje blisko 3,3 tys. zł od osoby. Jednocześnie wyjazd z gwarantowanymi dwoma posiłkami to 3,6 tys. zł dla Grecji oraz 4,2 tys. zł dla Włoch. Z kolei za oferty, które uwzględniają wyłącznie śniadanie, Polacy wybierający się na Cypr z przelotem i noclegiem w pakiecie zapłacą średnio 3,6 tys. zł od osoby. Natomiast dwukrotne stołowanie się w hotelu będzie już kosztowało ok. 4,1 tys. zł dla jednej osoby.

- Z historycznych danych rezerwacyjnych wiemy, że w sierpniu popyt na letnie wyjazdy wypoczynkowe jest największy. Stąd również ceny są nieco wyższe w porównaniu z resztą sezonu wakacyjnego. Aktualnie podróże w formule pakietowej zarezerwowane w lipcu są tańsze od tych zaplanowanych na sierpień średnio o 5 proc. dla Hiszpanii, 6 proc. dla Grecji, 9 proc. dla Włoch i nawet 13 proc. dla Cypru - wylicza Deniz Rymkiewicz.