Turysci.pl
Anglia skrywa tejemnicę

Fot. unsplash.com/@nervum

Jaką tajemnicę skrywa? Niezwykle Stonehenge fascynuje miliony ludzi z całego świata

30 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Anglia ma wiele różnych atrakcji turystycznych, a najbardziej znaną z nich jest Stonehenge. Kamienny krąg fascynuje zarówno badaczy jak i podróżników. Magiczne pochodzenie obelisków próbują wytłumaczyć naukowcy z

Anglia na południu skrywa miejsce, w którym znajduje się najbardziej znane i zarazem zagadkowe stanowisko archeologiczne. Megalityczny krąg na równinie Salisbury budzi podziw i fascynację, ale także intensywną debatę nawet około 4600 lat po tym, jak zbudowali ją starożytni, którzy nie pozostawili żadnych zapisów. Turyści jeżdżą w to miejsce, by zobaczyć niezwykły zabytek oraz poczuć rzekomą "magię" przepływającą wewnątrz kręgu.

Anglia przyciąga badaczy z całego świata

Tajemnicza przeszłość pomnika zrodziła niezliczone opowieści i teorie. Według folkloru, Stonehenge został stworzony przez Merlina, czarodzieja legendy arturiańskiej, który magicznie przetransportował ogromne kamienie z Irlandii, gdzie zgromadzili je olbrzymi. Inna legenda mówi, że duńscy najeźdźcy postawili kamienie, a kolejna teoria głosi, że były to ruiny rzymskiej świątyni. Współczesne interpretacje są nie mniej kolorowe: niektórzy twierdzą, że Stonehenge jest miejscem lądowania statków kosmicznych, pojawiają się też głosy, że jest to gigantyczny symbol płodności w kształcie żeńskich narządów płciowych.

Pierwsze badania archeologiczne tego miejsca pochodzą z lat 60. XVI wieku, gdy zostały zbadane przez antykwariusza Johna Aubrey'a. Aubrey przypisał Stonehenge późniejszym Celtom, uważając, że jest to centrum religijne, któremu przewodniczy kapłani Druidów.

Kolejne stulecia przynosiły różne modyfikacje, począwszy od czasu postawienia pierwszego pomnika i trwały ponad tysiąc lat. 5000 lat temu powstał okrągły ziemny wał i rów, od których rozpoczęło się dzieło. Skomplikowany wzór drewnianych słupków wymieniono około 2600 r.p.n.e. na 80 dolestytowych "blue stones" z Walii, które zostały przearanżowane co najmniej trzy razy po dodaniu większych kamieni sarsen kilkaset lat później. Te ogromne bloki z piaskowca, każdy o wadze około 25 ton, zostały przetransportowane na odległość ok. 30 kilometrów, aby stworzyć ciągły zewnętrzny okrąg z pięcioma trylitonami (parami słupków z nadprożem na górze). Szacuje się, że budowa Stonehenge zajęła ponad 20 milionów godzin.

Różne teorie

Współczesna debata na temat znaczenia pomnika ma dwa główne obozy: tych, którzy uważają go za święte miejsce i innych, którzy twierdzą, że stanowi ono obserwatorium naukowe. Obie gruoy opierają swoje teorie na niebiańskim wpływie tego miejsca, przy czym wyrównanie do słońca i księżyca stanowi dowód rytuałów związanych ze zmieniającymi się porami roku oraz przesileniem letnim i zimowym. Alternatywnie, wyrównania identyfikowane szczególnie z gwiazdami, wskazują na megalityczny kalendarz, wykorzystywany do opracowywania dat lub do odzwierciedlania lub przewidywania wydarzeń astronomicznych, takich jak zaćmienia Słońca.

Fot. Stonehenge/ needpix.com/ sciencefreak

Źródło: National Geographic

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >