Albania, chcąc przyciągnąć turystów z Europy, zniosła obowiązek posiadania wiz turystycznych dla obywateli ośmiu krajów, w tym także dla turystów z Rosji. Będą mogli oni korzystać z ruchu bezwizowego od 20 kwietnia do 30 września.
Rząd Albanii tymczasowo zniósł obowiązek posiadania wiz turystycznych dla obywateli Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Egiptu, Indii, Kataru, Omanu, Tajlandii oraz Rosji. Turyści z Rosji i Egiptu będą mogli przyjechać do Albanii w celach turystycznych bez wiz od 20 kwietnia do 30 września, a turyści z pozostałych sześciu krajów do 31 grudnia.
Albania znosi wizy turystyczne
Rząd Albanii podjął decyzję o poluzowaniu zasad wjazdu na okres wakacji w celu ratowania sektora turystycznego, który odpowiada za 1/4 PKB tego kraju. Przyciągnięcie większej liczby turystów ma być kołem ratunkowym dla rozwijającej się turystyki, której obecnie zagraża brak siły roboczej, rosnące ceny paliw i żywności oraz wojna w Ukrainie.
– W ramach działań mających na celu pomoc sektorowi turystycznemu, rząd postanowił zatwierdzić decyzję dotyczącą liberalizacji zasad wjazdowych dla ośmiu krajów, których obywatele będą mogli przyjechać do Albanii w celach turystycznych bez wiz – powiedziała albańska minister turystyki Mirela Kumbaro, cytowana przez portal turystyka.wp.pl.
Pogoda na majówkę. Turyści muszą pamiętać o parasolach i płaszczach przeciwdeszczowych
CZYTAJ DALEJAlbania czeka na turystów z Rosji
Obywatele rosyjscy stanowią dużą część turystów odwiedzających Albanię. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Statystycznego w 2021 roku przyjechało do niej ponad 363 tys. osób z Europy Wschodniej, a większość z nich to obywatele Polski, Ukrainy, Rosji oraz Białorusi.
Dlatego rząd Albanii mimo sankcji nakładanych na Rosję z powodu prowadzonych przez nią działań wojennych w Ukrainie, postanowił ułatwić rosyjskim obywatelom przyjazd do kraju na wakacje, poprzez zniesienie wiz.
Polskie podróżniczki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazały nam świat i zapisały się w historii
Slajd 1 z 5
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta Dzikowska to podróżniczka i dziennikarka, która popularność zyskała dzięki programowi TVP „Pieprz i wanilia”, który prowadziła razem ze swoim partnerem - Tonym Halikiem. Byli oni pierwszymi Polakami, którzy w 1976 r. dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba (obecnie Peru), ostatniej stolicy Inków. Wspólnie z partnerem relacjonowała podróże do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, a także: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, czy Egiptu. Dzikowska ma na swoim koncie już kilkadziesiąt publikacji oraz wystaw sztuki. fot. TRICOLORS/East News
Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie
Pytanie 1 z 7
Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej
Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta
W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia
Źródło: turystyka.wp.pl