Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > 62-latek wybierał się w podróż do Tajlandii. Na lotnisku w Katowicach zdradziły go naboje w bagażu
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 03.02.2024 17:25

62-latek wybierał się w podróż do Tajlandii. Na lotnisku w Katowicach zdradziły go naboje w bagażu

Straż Graniczna
fot. YAKOBCHUK VIACHESLAV Shutterstock,

Straż graniczna ma ręce pełne roboty. Podróżni są coraz cwańsi i coraz bardziej pomysłowi jeśli chodzi o przemycanie nielegalnych materiałów. Tym razem 62-latek wybierał się w podróż do Tajlandii z... amunicją w bagażu.

Służby natychmiast ruszyły do akcji.

Wybierał się w podróż do Tajlandii

Jak poinformował Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego, w bagażu jednego z podróżnych na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami ujawniono amunicję. Mężczyzna wpadł podczas kontroli bezpieczeństwa. 

Mieszkaniec Kwidzyna wybierał się z niebezpiecznymi przedmiotami do Tajlandii na Phuket. 

Tłumaczenia 62-latka

"Podróżny tłumaczył, że posiada pozwolenie na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich oraz że nie był świadom, iż posiada naboje przy sobie" - czytamy na stronie straży granicznej. 

Okazuje się, że znaleziona amunicja została w bagażu po ostatnich zawodach strzeleckich, w których 62-latek brał udział.

Naboje zatrzymano na lotnisku, a po ukończeniu odpowiednich czynności służbowych, mężczyzna opuścił pomieszczenie straży granicznej i mógł kontynuować podróż. 

Zasady przewozu broni palnej i amunicji

"Osoba zamierzająca przewieźć broń palną, broń gazową lub amunicję jest zobowiązana o tym fakcie poinformować przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku, z którego planuje wylot w celu zadeklarowania tego faktu. W takiej sytuacji pasażer przewożący broń palną i/lub amunicję poproszony jest o przejście do specjalnego pomieszczenia, celem sprawdzenia broni oraz posiadanych dokumentów (pozwolenie na broń, a w ruchu międzynarodowym – również zgoda na jej wywóz wydana przez organ Policji lub zaświadczenie wydane przez Konsula RP oraz „Europejska Karta Broni”)" - apeluje straż graniczna. 

"Należy również zaznaczyć, że broń przewożona drogą lotniczą powinna być rozładowana i zabezpieczona, a amunicja zapakowana w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Broń palną, broń gazową lub amunicję umieszcza się w bagażu rejestrowanym lub nadaje się jako bagaż rejestrowany, który jest transportowany na pokład statku powietrznego pod stałym nadzorem Straży Granicznej" - dodano.