Turysci.pl > Poradnik podróżnika > 60 dni wolnych od pracy w 2024 roku. Jak? Wystarczy dobre planowanie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 11.10.2023 15:41

60 dni wolnych od pracy w 2024 roku. Jak? Wystarczy dobre planowanie

Murano
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Dobre planowanie urlopu to podstawa. Dzięki uważnej analizie możesz cieszyć się długim odpoczynkiem, przy okazji oszczędzając dni wolne. Jak to zrobić? Przyjrzeliśmy się uważnie kalendarzowi na 2024 rok i mamy przynajmniej kilka propozycji.

Choć przed nami jeszcze kilka dni wolnych w 2023 roku, to już teraz postanowiliśmy się przyjrzeć kalendarzowi na 2024 rok. A ten wygląda bardzo ciekawie. W dogodnym dla podróżujących terminie przypadnie bowiem nie tylko majówka. Prawdziwą gratką może być Boże Narodzenie.

Nowy rok zacznij długim weekendem. Połącz 1 i 6 stycznia

Już początek 2024 roku będzie bogaty w długie weekendy. 1 stycznia, czyli Nowy Rok przypada bowiem w poniedziałek. Kolejnym dniem wolnym jest 6 stycznia, który w 2024 roku przypadnie w sobotę. To oznacza, że osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny. Może go wyznaczyć pracodawca lub pracownik.

Jeśli zatem chcesz cieszyć się długim weekendem w styczniu, możesz odebrać dzień wolny za 6 stycznia w piątek 5 stycznia. Dodatkowo biorąc trzy dni urlopu (2-4 stycznia) cieszysz się aż dziewięcioma dniami wolnego od pracy już na początku roku.

Kiedy Wielkanoc i Boże Ciało 2024? Marzec, kwiecień i maj pozwolą na kolejne kombinacje

Wielkanoc w 2024 roku przypada na przełomie marca i kwietnia. Dniem wolnym będzie niedziela 31 marca, a także poniedziałek 1 kwietnia. Biorąc cztery dni urlopu (2-5 kwietnia), łączysz dwa weekendy i znów odpoczywasz przez dziewięć dni z rzędu.

Kolejna okazja na dłuższy odpoczynek nadarzy się już w maju. W związku z majówką dniami wolnymi są 1 i 3 maja, które w 2024 roku przypadają w środę i piątek. Dlatego wystarczy wziąć urlop 2 maja, żeby cieszyć się pięcioma dniami wolnymi z rzędu. To jednak nie koniec. Biorąc dwa dni wolne w kwietniu (29-30) znów będziesz odpoczywać przez dziewięć dni z rzędu, wykorzystując tylko trzy dni urlopu.

W 2024 roku maj może być idealnym miesiącem na krótsze lub dłuższe wyjazdy. Wszystko z powodu Bożego Ciała, które przypadnie w czwartek 30 maja. Planowanie jest zatem proste. Biorąc urlop 31 maja, odpoczywasz przez cztery dni z rzędu, a planując wolne również na 27-29 maja, znów nie musisz martwić się pracą przez dziewięć kolejnych dni.

Kalendarz dni wolnych na 2024 rok. Sierpień i listopad nie zawiodą

W wakacje tradycyjnie dniem wolnym od pracy jest 15 sierpnia. W 2024 roku przypada on w czwartek. Biorąc urlop 16 sierpnia, odpoczywasz zatem przez cztery dni, a dobierając wolne w terminie 12-14 sierpnia znów odpoczywasz przez dziewięć dni.

W długie weekendy będzie obfitował również listopad. 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypada w piątek, a 11 listopada (Święto Niepodległości) w poniedziałek. Tu również można pokusić się o wzięcie dodatkowego urlopu. Rezerwując go w terminie 4-7 listopada odpoczywasz przez 11 dni z rzędu. Ale dni wolne warto zachować również na grudzień.

Boże Narodzenie 2024 pozwoli na odpoczynek

Grudzień to oczywiście Boże Narodzenie. Z tej okazji do pracy nie idziemy 25 i 26 grudnia. W 2024 roku będzie to odpowiednio środa i czwartek. Co daje wiele możliwości do zaplanowania urlopu. Wolny 27 grudnia to pięć dni bez pracy. Dodatkowy urlop 23 i 24 grudnia to dziewięć dni z rzędu z dala od biura.

Natomiast nie idąc do pracy również 30 i 31 grudnia twoje wolne wydłuża się aż do 11 dni. Wersja najbardziej rozbudowana obejmuje urlop w dniach 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia, a także 2 i 3 stycznia. Wówczas biorąc siedem dni wolnych, w pracy nie pojawisz się aż przez 17 dni z rzędu.