Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > 4 ukochane kraje Polaków oznaczone czerwonym alertem. Jedziesz tam na urlop – uważaj
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 25.06.2024 08:59

4 ukochane kraje Polaków oznaczone czerwonym alertem. Jedziesz tam na urlop – uważaj

Turysta w Hiszpanii
Fot. Unsplash

Tegoroczne lato zapowiada się naprawdę gorąco, ale i tak tysiące Europejczyków najbliższe tygodnie planuje spędzić w południowej części kontynentu – tam już teraz notuje się ekstremalnie wysokie temperatury. Z tego powodu brytyjskie MSZ wystosowało alert – na razie dotyczy on czterech popularnych lokalizacji.
 

Ekstremalne upały

Chociaż najcieplejsze miesiące dopiero przed nami, południe Europy już walczy z rekordowymi temperaturami. Niestety z każdym rokiem jest goręcej, a fale upałów nie tylko odbierają przyjemność z wypoczynku, ale są coraz poważniejszym zagrożeniem. Wysokie temperatury i brak opadów to z jednej strony większe ryzyko wybuchu pożaru, a z drugiej – prawdziwe wyzwanie dla organizmu. Tym bardziej, jeżeli chodzi do tego przemęczenie, używki i brak zabezpieczenia w postaci kapelusza, filtrów i prawidłowego nawodnienia.

Dlatego w mediach pojawia się coraz więcej ostrzeżeń, alertów i próśb o traktowanie sytuacji poważnie. Nie zapominajmy w wakacje o bezpieczeństwie i przygotujmy się do wyjazdów.

Czytaj więcej: Takie zachowania w upał to prosta droga do tragedii. RCB ostrzega
 

Alert pogodowy dla turystów

W związku z tym, że mówimy nie tylko o zagrożeniu zdrowia, ale również życia, MSZ Wielkiej Brytanii zdecydowało się wydać oficjalny komunikat dotyczący upałów na południu kontynentu. Ostrzeżenie dotyczy czterech popularnych krajów: Turcji, Grecji, Cypru i Hiszpanii. Te lokalizacje oznaczono "czerwonym alertem", przede wszystkim z powodu gorących mas powietrza, które docierają tam z Afryki Północnej.

Władze wszystkim osobom, które przebywają w wymienionych krajach, zalecają unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach utrzymywania się najwyższych temperatur (na ogół jest to przedział 11:00-15:00). Konieczne jest dbanie o nawodnienie organizmu. Jeżeli podróżujemy samotnie – informujmy bliskich lub obsługę obiektów, w których przebywamy, gdzie się udajemy. Lepiej jednak zrezygnować z samotnego oddalania się od hotelu i nie forsować się aktywnościami.

Czytaj więcej: Wyjeżdżasz na wakacje? W tych miejscach nie chowaj cennych przedmiotów. Złodzieje znajdą je od razu

Lepiej nie będzie

Niestety, zdaje się, że powinniśmy powoli przyzwyczajać się, że wakacje na południu Europy będą coraz trudniejsze, a niektórzy – szczególnie osoby z problemami zdrowotnymi – będą zmuszeni całkowicie z nich zrezygnować. Eksperci podkreślają, że okresy skrajnie wysokich temperatur z każdym rokiem zaczynają się wcześniej i utrzymują się dłużej.

Grecki meteorolog Panos Giannopoulos komentuje, że ta fala upałów przejdzie do historii. "W XX wieku nigdy nie mieliśmy fali upałów przed 19 czerwca. W XXI wieku mieliśmy ich kilka, ale żadnej przed 15 czerwca” – mówi.

Przypomnijmy, że w zarówno w Grecji, jak i innych krajach (np. Egipcie) trwają poszukiwania kilkunastu osób, w tym turystów, których zaginięcie wiąże się z wysokimi temperaturami. Media ostrzegają również przed nadciągającym nad Włochy antycyklonem afrykańskim, Minosem. Temperatury mają sięgać 43 stopni.