Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Takie zachowania w upał to prosta droga do tragedii. RCB ostrzega
Natalia Księżak
Natalia Księżak 09.07.2023 13:04

Takie zachowania w upał to prosta droga do tragedii. RCB ostrzega

upał plaża
fot.MAREK BAZAK / EAST NEWS

Podczas nadchodzącej fali upałów pierwszym pomysłem, jaki przychodzi do głowy, jest relaks na plaży i schłodzenie się w wodzie. W ciepłe dni trzeba jednak bardzo uważać na szok termiczny. "Skoki do wody podczas plażowania to ogromne ryzyko nawet dla zdrowego organizmu" - ostrzegają lekarze.

Trzeba pamiętać, że upały mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi.

Szok termiczny przyczyną tragedii na plażach

Wraz z nadejściem gorącego lata, wielu z nas marzy o spędzeniu czasu na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody i ciepłego słońca. Ochłodzenie rozgrzanego słońcem ciała może jednak prowadzić do poważnych problemów.

Nagła zmiana temperatury powoduje wzrostu ciśnienia tętniczego i kurczu naczyń obwodowych. Może to skończyć się niedokrwieniem mięśnia sercowego lub mózgu.

Co robić, aby bezpiecznie się schłodzić? "Przed wejściem do wody spryskaj nią siebie, zwłaszcza okolice karku i serca. Zapobiegnie to wystąpieniu szoku termicznego, który bardzo często jest przyczyną utonięć" - informuje Krajowy Sztab Ratownictwa

Największe grzechy turystów. RCB apeluje

Służby ratunkowe od lat wskazują na najbardziej ryzykowne zachowania, jakie podczas wypoczynku podejmują Polacy. To właśnie przez takie działania najczęściej dochodzi do tragedii.

Dla bezpieczeństwa, należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nie wbiegaj do wody rozgrzany i nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.

Słodkie napoje to zły pomysł podczas upałów

Wysokie temperatury powodują, że nasze ciało zaczyna wytwarzać więcej potu, co prowadzi do utraty płynów i elektrolitów. To może prowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca czy cukrzycą.

Odwodnienie powoduje zwiększenie ryzyka zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Dlatego w upalne dni konieczne jest systematyczne nawadnianie organizmu. Pijmy dużo wody, unikajmy napojów alkoholowych i napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą one nasilać odwodnienie.

Dodatkowo picie w czasie upałów słodkich napojów gazowanych pogłębia odwodnienie organizmu. Ile należy pić? Zdrowy człowiek potrzebuje co najmniej 1,5 litra dziennie