Żywiec to miasto słynące nie tylko ze złocistego trunku. Można znaleźć tam znacznie więcej
Żywiec jest miastem położonym na południu Polski. Wiele osób kojarzy je wyłącznie z alkoholem o tej samej nazwie. Jak się jednak okazuje, niewielkie miasteczko ma znacznie więcej do zaoferowania, niż się wydaję. Ciekawostki o mieście to prawdziwa gratka dla zapalonych podróżników.
Żywiec odwiedzają prawdzie tłumy
Żywiec położony jest na południu Polski, a dokładnie w Kotlinie Żywieckiej, nad Jeziorem Żywieckim. Tereny miasta są jednym z najciekawszych pod względem etnograficznych regionów naszego kraju. Najstarsze ślady po osadach, które zostały odkryte na ziemi żywieckiej, sięgają nawet 2,5 tysięcy lat wstecz.
Browar, który do dziś stał się wizytówką miasta, powstał już w XIX wieku, a dokładnie w 1856 roku. Został założony przez Albrechta Habsburga. Chętnych na odwiedzenie tego historycznego miejsca są tysiące i to nie tylko z Polski, ale całej Europy.
Poza browarem dużą popularnością cieszy się żywiecki rynek , który pochodzi z tego samego okresu, co wspomniany browar.
Na rynku znajdziemy fontannę z posągiem świetego Floriana, a zgodnie z tradycją o 12:00 usłyszymy piękny hejnał.
Warto wiedzieć, że melodia hejnału podzielona jest na dwie części. Pierwsza część nawiązuje do mieszczan żywieckich, a druga do folkloru górali z Beskid.
Gdy już zawitamy do Żywca, nie możemy zapomnieć o Starym i Nowym Zamku . Stary Zamek jest budowlą średniowieczną, natomiast Nowy Zamek to klasycystyczna budowla. Przez ostatnie stulecia pełniły różne role np. dziś Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: fajnepodroze.pl