Turysci.pl

fot. Instagram/kat_and_rob

Kasia i Robert polują na zorzę polarną. Opowiedzieli nam o kulisach swojej pracy, niesamowite zajęcie

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Jak sami mówią, ich pierwsze spotkanie z zorzą polarną było „czymś w rodzaju miłości od pierwszego wejrzenia" i już wtedy wiedzieli, że będą chcieli ten niezwykły spektakl na niebie oglądać jeszcze wiele razy. Katarzyna i Robert Musiołowie są przewodnikami w Norwegii, prowadzą własną stronę internetową oraz publikują zachwycające zdjęcia w mediach społecznościowych, m.in. na profilu kat_and_rob na Instagramie. 

Poszukiwacze zorzy polarnej

Głównym obszarem ich działalności są polowania na zorze , zajmują się jednak również organizowaniem wycieczek krajoznawczych, wypadami w góry na rakietach śnieżnych czy wycieczkami dziennymi. W rozmowie z nami wyznali, że próbowali sił również w innych zawodach, jednak pasja do turystyki wygrała. 

Prawdą jest, że próbowaliśmy sił w naszych wyuczonych zawodach, ale rzeczywistość przynosiła kolejne rozczarowania, a monotonia pracy za biurkiem zaczynała być nie do zniesienia. To ważne, by mieć w sobie na tyle odwagi, by móc na nowo zweryfikować swoje plany i marzenia, a nie kurczowo trzymać się pierwotnie założonego planu - powiedzieli w rozmowie z Turyści.pl. 

Jak sami zauważają, ich obecna praca jest prawdziwą przygodą i nie da się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Ich zdjęcia opowiadają niezwykłe historie i robią niesamowite wrażenie. 

Każdej nocy czeka na nas nowa przygoda, zupełnie na nowo napisany scenariusz, inne miejsca, inni ludzie, inne warunki i to jest właśnie niezwykle ekscytujące. Oczywiście nie przestaliśmy podróżować, bo jest to coś, co wciąż kochamy i co zbliżyło nas do siebie. Zawsze znajdujemy na to czas i jest to dla nas obojga jeden z priorytetów - opowiadają nam. 

Zorzę może upolować każdy turysta

Podkreślają, że każdy może do zorzy dotrzeć i wszystkiego da się nauczyć. Sami zaczynali swoją przygodę z niewielkimi zasobami wiedzy, a dzisiaj uważani są za ekspertów i profesjonalistów. Ich zdjęcia cieszą się w internecie ogromną popularnością. 

Z perspektywy czasu wiemy też, że polując po raz pierwszy na zorzę, popełniliśmy mnóstwo podstawowych błędów, od złego ubioru aż po nadmierne zaufanie aplikacjom, a na dodatek nasz zasób informacji był przerażająco mały. Naszym postanowieniem było również, by innych od tych błędów odwieźć i by stać się wiarygodnym źródłem wiedzy w czasach tak powszechnej dezinformacji - podkreślają.

Kasia i Robert wyjaśnili nam zatem, kiedy najlepiej polować na przepiękną zorzę polarną. Jak twierdzą, barwne spektakle oglądać już można pod koniec sierpnia, choć turyści zwykle zdecydować się na wycieczkę powinni po wrześniowej równonocy. Polecany jest zatem czas od końca września do końca listopada. Na ich stronie internetowej znaleźć też można o wiele więcej użytecznych wskazówek, przydatnych podczas tego typu polowań.

–  Jeśli spojrzeć na statystyki z ostatnich 10 lat, to najbardziej aktywny jest wrzesień/październik i marzec, ma to związek z kątem nachylenia Słońca do Ziemi - tłumaczą. 

Rober i Kasia opowiedzieli nam również, jak wygląda zainteresowanie ich działalnością w miejscu, gdzie działają - w miejscowości Tromso na północy Norwegii. Zgodnie z ich słowami, polowanie na zorze jest tam dość nową gałęzią turystyki, popularną od 7-10 lat. Za wzrost zainteresowania tą atrakcją odpowiadać ma powstawanie wielu połączeń lotniczych, dzięki którym „Tromso przestało być mało dostępnym miastem na końcu świata, a zaczęło być niezwykle interesującym miejscem na mapie Skandynawii". Zauważyli też, że swoją rolę w tej kwestii odegrały media społecznościowe. 

Poniekąd również uważamy, że moda na zorzę polarną powstała wraz ze wzrostem popularności Instagrama. #northernlights to zdecydowanie jeden z popularniejszych hashtagów, a w serwisie pojawiły się miliony zdjęć z zielonym niebem. Wielu młodych ludzi, pragnie polecieć za koło podbiegunowe tylko dla tego jednego, jedynego zdjęcia - tłumaczą dla portalu Turyści.pl.

Przeglądając zdjęcia na profilu kat_and_rob można nabrać pewności, że internautom szybko polowanie na zorzę się nie znudzi. Niesamowite barwy pobudzają wyobraźnię, a wiele osób w komentarzach zapewnia, że planuje podobne wyprawy, gdy tylko skończy się pandemia. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo
Czytaj więcej >
Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >