Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Złamał zakaz, trzymając za rękę dziecko. Oburzające zachowanie turysty
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 15.04.2024 11:05

Złamał zakaz, trzymając za rękę dziecko. Oburzające zachowanie turysty

Karkonosze
Fot. Facebook/KarkonoskiParkNarodowy, Canva/rognar

Turyści w górach nie zawsze stosują się do przepisów i panujących tam procedur. Zdarza się, że takie zachowanie prowadzi do tragedii. Karkonoski Park Narodowy opublikował na Facebooku zdjęcie przedstawiające nierozważnego rodzica, który trzymając za rękę swoje dziecko, łamie zakaz.

“Niezbyt dobry przykład daje dorosły, prowadząc dziecko zamkniętym szlakiem. Nie polecamy” - czytamy w poście. 

Turyści szli zamkniętym szlakiem w Karkonoszach

“Poruszaj się TYLKO po szlakach turystycznych (...), nie lekceważ informacji o zamknięciu szlaku i zagrożeniu lawinami (...)” - to tylko dwa z wielu ostrzeżeń Karkonoskiego Parku Narodowego, o których niektórzy zdają się zapominać.

W niedzielny poranek na facebookowej stronie parku pojawiło się dość wymowne zdjęcie. Widać na nim dorosłą osobę z dzieckiem. Szli za rękę przez zamknięty dla turystów szlak. Niektórych taka sceneria ani trochę nie zdziwi, bowiem takie przypadki zdarzają się na początku dziennym dość często.

Oburzenie w sieci. Takie zachowanie często kończy się tragedią

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze komentarze internautów. “Wszystkie polskie katastrofy zdarzyły się przez nieprzestrzeganie przepisów i procedur”, “Może czas zacząć egzekwować kary? Rozumiem opór parku przed karaniem, jednak tam, gdzie wykroczenie jest wyjątkowo szkodliwe, powinno się tych ludzi pociągnąć do odpowiedzialności. Inaczej pozostanie tylko narzekanie na social mediach” - piszą użytkownicy.

Nie zabrakło też takich, którzy mocno skrytykowali rodzica za nieodpowiedzialne zachowanie. Według nich mógł narazić swoje dziecko na potencjalne niebezpieczeństwo. “Przerażają mnie ludzie mający własne, jedyne słuszne zdanie na każdy temat. I wychowujący w podobnym duchu swoje dzieci. Tak trudno po prostu iść inną drogą?”

Lista zamkniętych szlaków w górach Karkonoszach

Na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się przygotowana interaktywna mapa. Zawiera aktualne zamknięte szlaki turystyczne, które są oznaczone ciągłą czerwoną linią. Planując górską wyprawę, warto upewnić się, czy tam dokąd zmierzamy, można bezpiecznie przechodzić. Wśród obecnie zamkniętych tras jest np. szlak prowadzący od schroniska Odrodzenie w kierunku Suszycy czy szlak przez Łabski Kocioł. 


 

Źródło: Facebook/Karkonoski Park Narodowy