Turysci.pl Polska Pokazał zdjęcie z Bieszczad z 1987 roku. Kiedyś jeden ze szczytów wyglądał zupełnie inaczej
Fot. www.facebook.com/andrzejstanislaw.tabor

Pokazał zdjęcie z Bieszczad z 1987 roku. Kiedyś jeden ze szczytów wyglądał zupełnie inaczej

26 grudnia 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Zdjęcie zrobione w Bieszczadach w 1987 roku dzisiaj może zdziwić wielu turystów . Wówczas na najwyższym szczycie tego pasma górskiego nie tylko nie było tłumów wczasowiczów, ale brakowało także charakterystycznego krzyża. W latach 80. znajdował się tam jedynie betonowy trójnóg.

Archiwalna fotografia opublikowane przez Andrzeja Stanisława Tabora na grupie Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… na Facebooku pochodzi oczywiście z Tarnicy – najwyższego szczytu zarówno Bieszczad, jak i województwa podkarpackiego. Ten punkt należy do Korony Gór Polskich i dzisiaj jest oblegany przez tłumy turystów – bez względu na porę roku . W latach 80. jednak sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

Zdjęcie z Bieszczad dzisiaj może zaskoczyć piechurów

Zdjęcie opublikowane na facebookowej grupie Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… skłania do sentymentalnej podróży. Fotografię z Tarnicy opublikował Andrzej Stanisław Tabor, przypominając wszystkim, jaka atmosfera panowała na szczycie pod koniec lat 80.

Tarnica, rok 1987… jeszcze nie było krzyża, jest zwykły betonowy trójnóg… – czytamy we wpisie Andrzeja Stanisława Tabora.

Co ciekawe, krzyż na szczycie ustawiono dokładnie w roku wykonania fotografii - w 1987 roku. Zapewne bohater zdjęcia zatem jeszcze nie wiedział, że już kilka miesięcy później miejsce, w którym stał, wyglądało będzie zupełnie inaczej. Pierwszy krzyż mierzył 7 metrów i miał wmurowaną tablicę upamiętniającą wizytę w tym miejscu ks. Karola Wojtyły.

W 2000 roku, na wiosnę, krzyż się złamał. 2 września zadecydowano więc o postawieniu kolejnego, tym razem stalowego. Miał on wysokość ok. 8,5 metra, a ważył pół tony.

Tarnica, 1987 rok, Fot. Andrzej Stanisław Tabor/Facebook/Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści…

Wierzcie lub nie, ale jeszcze przed XXI wiekiem Bieszczady były alternatywą dla Tatr, którą wybierała specyficzna grupa turystów. W latach 80. masowa turystyka rozwijała się już w okolicach Zakopanego, natomiast Bieszczady były kierunkiem dla osób, które szukały spokoju, ciszy i ucieczki od tłumów.

Na Tarnicy nie było nie tylko krzyża, ale również kolejek. Chociaż dla młodych wczasowiczów może wydać się to abstrakcją, w ubiegłym wieku piechurzy potrafili przejść całą drogę na szczyt w odosobnieniu, nie spotykając ani razu innego turysty. Dzisiaj coraz trudniej znaleźć takie trasy.

Sentymentalne zdjęcie z Bieszczad

Oglądając archiwalne zdjęcie z Bieszczad, możemy upewnić się, że dzisiaj ten region przeszedł już komercjalizację. Chociaż Tatry nadal są prawdopodobniem najbardziej popularnym kierunkiem górskim w Polsce – duża zasługa leży po stronie Zakopanego – to Bieszczady na pewno nie są już uznawane za samotnię.

Tarnica obecnie, Fot. Wikimedia sadlowo1 CC BY 3.0

Paradoksalnie, komercjalizacja Bieszczad – w tym Tarnicy – jest wynikiem tłumów turystów poruszających się tatrzańskimi szlakami. Miłośnicy gór, którzy mieli dość kolejek na Kasprowy Wierch, zaczęli wybierać pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Przez lata ruch turystyczny w tym regionie wzrastał.

O diametralnej zmianie świadczą też komentarze internautów, którzy obejrzeli archiwalne zdjęcie: To były inne Bieszczady jak teraz; I czy tak nie mogło zostać…; Jeszcze nie ma technicznych ciuszków w modnych, jaskrawych kolorach, jest zwykły polar.

Są wśród was osoby, które pamiętają Bieszczady z tamtych lat? Dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem i podzielcie się swoimi wspomnieniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitych zdjęciach z Kasprowego Wierchu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Facebook Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści...

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy