Jeszcze nie było podobnego zdjęcia Bałtyku. Uwagę przykuwa jeden element
Z tego artykułu dowiesz się:
gdzie doszło do zamarznięcia Bałtyku
kiedy taka sytuacja miała miejsce w Polsce
jaka będzie zima tego roku
Zdjęcie zamarzniętego Morza Bałtyckiego może zadziwić wielu Polaków, którzy odwykli już od mrozów, nie wspominając już o śniegu. W północnej części zbiornika po raz pierwszy w tym sezonie wytworzyła się pokrywa lodowa, która miejscami ma już grubość 10 centymetrów.
Zdjęcie zamarzniętego Bałtyku robi furorę w sieci
Zima w Polsce przebiega na razie bardzo łagodnie, a woda w polskim morzu w swej warstwie powierzchniowej jest nadzwyczaj ciepła. Zaskoczeniem dla wielu może być zatem, że Bałtyk w swojej północnej części zaczął zamarzać. Pokrywę lodową uchwycił europejski satelita środowiskowy Sentinel.
Północne krańce Zatoki Botnickiej oraz na wschodnia część Zatoki Fińskiej to najzimniejsze zakątki Morza Bałtyckiego. W obu miejscach tych trzyma mróz, który sprawia, że lód przyrasta, a obecnie pokrywa ma grubość około 10 centymetrów.
Taka grubość jest wystarczająca aby utrzymać człowieka, jednak ale nie skuter śnieżny czy samochód. Co ciekawe, jeżeli pokrywa lodowa osiągnie grubość co najmniej 30 cm, będzie można po niej bezpiecznie przejechać nawet ciężarówką. Może to nastąpić w lutym.
Zdjęcie satelitarne pokazuje również dwa największe jeziora Europy położone w rosyjskiej Karelii - Ładoga, które lodem pokryte jest tylko częściowo oraz Onega, którego cała powierzchnia jest obecnie zamarznięta.
Woda w polskim morzu ma obecnie od 5 stopni w rejonie Świnoujścia do nawet 8 stopni w okolicach Władysławowa, co uniemożliwia jej zamarznięcie. Ostatnio pokrywę lodową u polskiego wybrzeża notowano wczesną wiosną 2018 roku, kiedy lód pokrył również Odrę
Do walki z lodem przygotowano 13 lodołamaczy w razie potrzeby kruszyć lód na rzece. Według prognoz nic jednak nie wskazuje na to, żeby miały być one wykorzystane, ponieważ synoptycy przewidują łagodną zimę. Wyjątkowo łagodna zima panuje również w Tatrach, jednak ratownicy wciąż biją na alarm.
Obywatele Finlandii i Estonii w ostatnich dniach zanotowali jednak sporo opadów śniegu i niską temperaturę, dzięki czemu teraz mogą zaobserwować zwiększającą się pokrywę lodową na Bałtyku. Niedawno woda zamarzła również na Morskim Oku, co doprowadziło do bardzo niebezpiecznej sytuacji.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
The @CopernicusEU #Sentinel3 mission takes us over the Baltic Sea and surrounding countries.
— ESA EarthObservation (@ESA_EO) December 22, 2020
Sentinel-3 offers a ‘bigger picture’ for Europe’s Copernicus programme by systematically measuring Earth’s oceans, land, ice and atmosphere to monitor large-scale global dynamics. pic.twitter.com/NNEK6vtPbD
Źródło: twojapogoda.pl