Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zazdrości go nam cała Unia. Rekordzista stoi dumnie w Warszawie
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 19.05.2024 13:02

Zazdrości go nam cała Unia. Rekordzista stoi dumnie w Warszawie

Najwyższy budynek w Polsce
Fot. ArtMediaFactory / shutterstock

Warszawskie drapacze chmur potrafią zrobić wrażenie na turystach z mniejszych polskich miejscowości. Mało kto wie, że wśród nich znajduje się najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Dodajmy, że wcale nie chodzi o Pałac Kultury i Nauki.

Rekordzista w centrum stolicy

Przez wiele lat najwyższym budynkiem w Polsce był bezsprzecznie Pałac Kultury i Nauki. W sąsiedztwie jednak w ostatnich latach wyrosła mu konkurencja. Mowa o wieżowcu Varso Tower, który od 2022 roku może poszczycić się tytułem najwyższego budynku nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. 

Co wiemy o Varso Tower?

Największy polski drapacz chmur mierzy 310 m. Wysokość od gruntu do dachu to 230 m, a iglica liczy aż 80 m. Za projekt gigantycznego wieżowca odpowiada architekt Norman Foster.

Jego budowa trwała blisko sześć lat. Wieżowiec powstał na działce u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Wewnątrz znajdują się biura i lokale usługowe, które zlokalizowane są w niższej partii budynku. Wyżej znajdziemy bary i restauracje oraz dwie platformy widokowe.
 

Mieszkańcy czekają na taras widokowy

Varso Tower od przyszłego roku ma oferować dla mieszkańców i turystów najwyżej położony w Polsce taras widokowy. Zostanie on zlokalizowany na wysokości 230 m. Z 49. piętra będzie można podziwiać panoramę miasta. Jak podaje portal national-geographic.pl przy dobrej widoczności będzie można dostrzec położoną w odległości 114 km Łódź.

Źródło: kobieta.gazeta.pl