Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zapomnijcie o Mazurach. Te nieodkryte jeziora będą hitem w wakacje
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 11.05.2024 09:50

Zapomnijcie o Mazurach. Te nieodkryte jeziora będą hitem w wakacje

Jezioro Sławskie
Fot. Marek BAZAK/East News

Zdecydowanie lubimy odwiedzać miejsca w Polsce, które cieszą się popularnością i dużą liczbą turystów. Jednak nasz kraj obfituje także w mniej znane, ale równie piękne lokalne perełki turystyczne, które zdecydowanie warto odkrywać. Dziś odsłaniamy jedną z nich. Ta malownicza miejscowość położona na zachodzie kraju zachwyca klimatem. Jedną z nich jest ta, którą przedstawimy poniżej.
 

Nieodkryta perła ziemi lubuskiej

Podczas gdy na wakacyjne wyjazdy Polacy najchętniej wybierają krainę tysiąca jezior - Warmię i Mazury, to warto wspomnieć, że wyjątkowe akweny wodne znajdziemy też na niezwykłym Pojezierzu Wielkopolskim lub jeszcze dalej na zachód - na pięknych terenach ziemi lubuskiej.

Sława, niewielka miejscowość położona właśnie w województwie lubuskim, na Pojezierzu Leszczyńskim, choć - paradoksalnie - w skali kraju ogromną sławą się nie cieszy, to zdecydowanie jest miejscem, do którego warto się wybrać. Położona ok. 45 km od Zielonej Góry mieścina ze względu na swoją lokalizację nad Jeziorem Sławskim jest bardzo często wybierana przez okolicznych mieszkańców na weekendowe “wypady”, jednak biorąc pod uwagę walory tego miejsca, warto jechać tutaj nawet z drugiego końca Polski!
 

Największy akwen województwa

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć odnośnie Jeziora Sławskiego, jest zdecydowanie to, że w województwie lubuskim znajduje się ono na pierwszym miejscu pod względem wielkości. Akwen położony jest na obszarze 8,17 km kw. a jego długość efektywna to aż 9,2 km.

Czytaj więcej:  Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych!

Przepiękne plaże, dla miłośników aktywnego wypoczynku wypożyczalnie sprzętu wodnego, a wokół jeziora liczne ścieżki w urokliwych lasach  otaczających akwen. Nic dziwnego, że miejsce wybierają zarówno młodsi turyści, jak i rodziny z dziećmi oraz seniorzy. 
 

Co warto zobaczyć w Sławie?

Jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu o imponujących rozmiarach to wieża widokowa “Joanna”. Ponad 40 metrów wysokości, co plasuje ją na pierwszym miejscu wśród tego typu drewnianych budowli w kraju. Panorama z samej góry zachwyca, a widok na otaczające lasy i jeziora - zwłaszcza o zachodzie słońca - zapiera dech w piersiach. Tuż obok wieży znajdziemy polanę rekreacyjną, na której między innymi znajduje się wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska, a także plenerowa siłownia, wiata turystyczna i mnóstwo tablic informacyjnych, dzięki którym dowiemy się więcej o lokalnej faunie i florze.

Obszar wokół jeziora jest niesamowicie zagospodarowany, jednak przyciąga także samo miasto - w centrum Sławy znajdziemy między innymi Aleję Gwiazd Bluesa, a także przepiękną Fontannę Witosławy. Lokalny, porośnięty bluszczem park miejski z tężnią solankową to równie zachwycające miejsce do spacerów w cieniu drzew. Dla miłośników zabytków, w mieście znajduje się także pałac. Późnobarokowa budowla niewątpliwie jest architektonicznym skarbem woj. lubuskiego, jednak niestety od lat budowla niszczeje. Jednak kilka lat temu budowla została zlicytowana, więc obecnie znajduje się w rękach nowego właściciela, który możliwe, że przywróci pałacowi dawny urok.