Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Zamknięte lotniska i odwołane loty. Komunikacyjny chaos nad Europą
Natalia Księżak
Natalia Księżak 02.12.2023 18:18

Zamknięte lotniska i odwołane loty. Komunikacyjny chaos nad Europą

lotnisko zima
bodorka/shutterstock

Tym razem zima zaskoczyła nie polskich drogowców, a pracowników europejskich portów lotniczych. Nagłe zamknięcie niektórych lotnisk spowodowało odwołanie lub opóźnienie tysięcy lotów. Pasażerowie powinni sprawdzić status swoich lotów przed wyruszeniem na lotnisko!

Z powodu śnieżycy, czasowo wstrzymano loty m.in. na Krakowskich Balicach. W ruchu powietrznym panuje chaos i niewiele wskazuje, że sytuacja szybko się poprawi.

Komunikacyjny chaos nad Europą

Śnieg i lód w niektórych regionach Europy spowodowały chaos w ruchu lotniczym. Szczególnie trudna sytuacja była nad ranem po silnych opadach śniegu w nocy.  "Śnieżyca okazała się silniejsza niż oczekiwaliśmy" - informują m.in. władze lotniska w Glasgow. 

Zamknięcie nawet jednego lotniska powoduje spore zamieszanie w logistyce i transporcie lotniczym. Obecnie loty wstrzymano już w kilku portach, w tym na lotnisku w Krakowie.

Odwołano tysiące lotów nad Europą. Zamknięto m.in. lotnisko w Krakowie

Największy problem mają jednak Niemcy, a szczególnie służby w Bawarii. Od rana, z powodu intensywnych opadów śniegu w zamknięte jest lotnisko  w Monachium. Część samolotów została przekierowana do Norymbergii.

Jak przekazano, z zaplanowanych na sobotę 760 lotów odwołano około 320. W nocy z piątku na sobotę śnieżyce sparaliżowały takżę kolej w Bawarii. Z powodu ataku zimy utrudnienie w komunikacji kolejowej i drogowej występują w wielu innych rejonach na południu Niemiec. "W Ulm i Monachium pasażerowie musieli spędzić noc w pociągach" - dodało Deutsche Bahn.

Przez intensywne opady śniegu, do południa zamknięte było także port lotniczy w Glasgow. Na nadejście śnieżycy szykuje się również Szkocja.

"Pasażerowie proszeni są o sprawdzanie lotów"

Z powodu złej sytuacji pogodowej lotnisko w Krakowie poprosiło pasażerów, aby zwracali uwagę na informacje o zmianach rozkładów lotów. W związku z warunkami pogodowymi loty zostają wstrzymane do godziny 18:00".

"Ze względu na warunki pogodowe uprzejmie prosimy o bieżące sprawdzanie statusów swoich lotów u przewoźników" - przekazano w mediach społecznościowych.
 


Duże opady śniegu nawiedziły także Czechy. "Na bieżąco odśnieżamy główny pas startowy i drogi kołowania" - przekazały władze lotniska w Pradze. "Z tego powodu mogą wystąpić opóźnienia lotów" - dodano.