Turysci.pl > Polecamy > Zamek Ogrodzieniec. Największa warownia Jury
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 14.05.2022 12:48

Zamek Ogrodzieniec. Największa warownia Jury

Zamek Ogrodzieniec
fot. welcomia/canva.com

Zamek Ogrodzieniec to najbardziej majestatyczne ruiny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale i atrakcja na skalę europejską. To właśnie tu reżyserzy serialu Wiedźmin postanowili ulokować część dziejących się akcji. Historia zamku sięga jeszcze czasów Bolesława Krzywoustego. Oto historia najsłynniejszych ruin zamkowych w Polsce i jego tajemnice.

Pierwszy gród u podnóża Góry Zamkowej powstał już w XII wieku i podejrzewa się, że to właśnie od słowa „gród” powstała nazwa „Ogrodzieniec” . Jednak murowana twierdza, której pozostałości można oglądać do dzisiaj, pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego. Podobnie zresztą, jak większość zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Potężna twierdza przechodziła z rąk do rąk aż w końcu w 1522 roku wykupił ją najbogatszy bankier w Krakowie – Jan Boner. To jego dziedzic sprawił, że zamek Ogrodzieniec stał się potężną i majestatyczną budowlą.

Zamek Ogrodzieniec - początek końca majestatycznej twierdzy

Jak czytamy na portalu historia.org.pl, dobudował on warowny kasztel, trzy skrzydła mieszkalne oraz ogromne podgrodzie, gdzie organizowane były gonitwy turniejowe. Do tego zbudowano piwnice, magazyny, salę balową, jadalnię, skarbiec, a w sypialni potomka Bonera tajny schowek do przetrzymywania kosztowności. Całość umocniono murem warownym i bramą wjazdową. W połowie XVI wieku dobudowano tzw. Kurzą Nogę, która miała jeszcze wzmocnić obronność zamku. W okresie renesansu Ogrodzieniec był najbardziej znaną i najbardziej majestatyczną budowlą w kraju.

Najazd szwedzki był początkiem upadku twierdzy. W 1657 roku doszczętnie zrabowano zamek łącznie z elementami murów. Sytuacja powtórzyła się w 1702 roku. Zamek od 1810 przestał być zamieszkiwany i stopniowo upadał niszczony przez czas. W XX wieku pozostałości murów używano do budowania gospodarstw u podnóża Góry Zamkowej. Co ciekawe, do dziś niektóre z budowli kryją w sobie kamienie z murów twierdzy.

Zamek Ogrodzieniec – ciekawostki

Jak każdy zamek, tak i Ogrodzieniec owiany jest legendami o duchach i straszydłach. Jedną z najbardziej znanych jest ta o czarnym psie z przywiązanym do szyi łańcuchem. Zwierzę podobno biega nocą dookoła zamku zaganiając ze strachu do bud okoliczne psy. Podobno także żaden koń nie wejdzie nocą na dziedziniec zamku w obawie przed tamtejszymi duchami.

Warto podkreślić, że potencjał ruin zamkowych dostrzegli amerykańscy reżyserowie, którzy w murach Ogrodzieńca nagrali kilka scen do „netflixowego” serialu Wiedźmin.

Dziś zamek Ogrodzieniec w całości udostępniony jest do zwiedzania. Można stanąć na dziedzińcu, odwiedzić ruiny komnat, czy sali balowej, a także salę tortur. Jesienią co roku odbywa się tam turniej rycerski o Miecz Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego. Z okolicznych wapiennych skał rozciąga się widok na zamek oraz całą okolicę.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

1. Lawina zasypała niedźwiedzia śpiącego w jamie w Tatrach. Zwierzę zginęło

2. Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

3. Gdzie na wakacje 2022? Gdzie się najbardziej opłaca jechać?

Źródło: historia.org.pl, wikipedia.pl