Turysci.pl > Polecamy > Gdzie na wakacje 2022? Gdzie się najbardziej opłaca jechać?
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 08.05.2022 15:19

Gdzie na wakacje 2022? Gdzie się najbardziej opłaca jechać?

gdzie na wakacje 2022
fot. Riccardo Bresciani/canva.com

Turystyka najpierw przez 2 lata musiała mierzyć się z szalejącym na świecie koronawirusem. Dziś dochodzi do tego wojna na Ukrainie i związane z nią gigantyczne podwyżki cen paliw. Nie wpływa to korzystnie na ceny wakacji 2022. Podwyżki biur podróży na popularne kierunki widoczne są z tygodnia na tydzień. Gdzie najbardziej opłaca się jechać na wakacje 2022?

Instytut Badań Rynku Turystycznego Travel Data przeprowadził analizę kierunków na wakacje 2022. Okazuje się, że w większości wypadków ceny na popularne wśród Polaków wycieczki, gwałtownie lecą w górę. Wyjazd wakacyjny w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r. będzie o średnio o 533 zł droższy niż w tym samym terminie 2021 r. – podaje Instytut. To kiepskie wiadomości dla podróżnych. Dlatego planując wakacje 2022 trzeba się spieszyć z rezerwacjami.

Gdzie na wakacje 2022? Popularne kierunki mocno w górę

Największy wzrost cen zauważa się dla wycieczek do Egiptu oraz Wysp Kanaryjskich. Zapłacimy za nie średnio od 500 do 800 zł więcej. Mocno wzrosły też ceny wycieczek do mniej popularnej Albanii, czy Maroka. Przyczyną podwyżek jest wojna na Ukrainie, a co za tym idzie rosnące ceny paliw. Jak podaje TravelData, cena litra paliwa lotniczego wzrosła z 2,51 zł w poprzednim roku do 5,10 zł obecnie. To ponad 100% podwyżka!

Na całą sytuację niekorzystnie wpływają także wahania ceny walut i zwiększony popyt po 2-letniej przerwie w turystyce związanej z korona wirusem. - Planując urlop, warto wziąć pod uwagę obecny wzrost cen, który długoterminowo odbije się na turystyce – czytamy w analizie Instytutu.

Najbardziej opłacalne kierunki na wakacje 2022

TravelData przeprowadziło analizę dla wycieczek, które miałyby się odbyć początkiem sierpnia 2022. Okazuje się, że najbardziej opłacalnymi kierunkami jest Tunezja Kontynentalna i Djerba, Bułgaria, Turcja Egejska i Riwiera. Tam wprawdzie też ceny wzrosły, jednak wzięto pod uwagę stosunek ceny do jakości plaż i warunków klimatycznych.

Zatem planując wakacje 2022 warto się spieszyć, bo raczej nie wygląda na to, aby ceny mogły spadać w najbliższym czasie. Jeśli ktoś z kolei gotowy jest na samodzielne organizowanie sobie wakacji, warto już teraz rozglądać się za promocjami na bilety lotnicze. Trzeba jednak pogodzić się z faktem, że niezależnie od tego, czy wyjedziemy sami, czy z biurem podróży, koszty z pewnością będą wyższe niż rok temu.

Artykuły polecane przez redakcję Turystow.pl:

1. Lawina zasypała niedźwiedzia śpiącego w jamie w Tatrach. Zwierzę zginęło

2. Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

3. Policja ostrzega przed oszustami w Bieszczadach. Zachęcają do gry w "trzy kubki

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: Instytut Badań Rynku Turystycznego Travel Data

Tagi: