Turysci.pl Polska Zamek Gargamela. "Średniowieczna" budowla z pustaków czyli najmłodszy polski zamek
wikipedia.org Diego Delso CC BY-SA 4.0

Zamek Gargamela. "Średniowieczna" budowla z pustaków czyli najmłodszy polski zamek

19 stycznia 2021
Autor tekstu: Sara Osiecka

Zamek Gargamela znajduje się w Poznaniu, nieopodal Starego Rynku. Dla osób, które nie znają jego historii, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można go nawet uznać za oryginalną budowlę z dawnych czasów. Nic bardziej mylnego - budynek, choć powstał najpewniej w XIII wieku, w obecnej formie powstał w XXI wieku. Jak do tego doszło?

Zamek Gargamela dzieli mieszkańców i turystów

Niegdyś budowla służyła jako siedziba starostów i rezydencja monarchy. Swój udział w nadaniu jej finalnego kształtu miał Kazimierz Wielki, a potem Łukasza Górki i jego syna. Dwupiętrowa budowa zakończona była szczytami w stylu renesansowym, a fasada była ozdobiona kolumnami podtrzymującymi ganek, do którego wchodziło się po schodach.

Widok na zamek Gargamela z Collegium Altum, źródło: wikipedia.org, autor; Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Niestety, rezydencja została mocno zniszczona w czasach potopu szwedzkiego, a w XVIII wieku popadła w ruinę. Potem na jej miejscu powstał budynek archiwum, który również zniszczono w czasach II wojny światowej. Sam zamek na początku naszego wieku nie istniał od około 300 lat.

W końcu w 2002 roku podjęto decyzję o odbudowie zamku znikomej ilości źródeł pozwalającej na wierną rekonstrukcję. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się ryciny, obrazy czy nawet zdjęcia, niestety tym razem zachowało się ich bardzo mało.

Zamek miał wyróżnić Poznań na tle innych miast, dodając kolejną perełkę do architektury . Ogłoszono zatem konkurs na projekt, który wygrał Witold Milewski. Według planu budowla miała mieć 3 gotyckie szczyty, a jej najważniejszym elementem miała być wieża o wysokości 40 metrów.

Ciężko jednak powiedzieć, że zamek Gargamela oddaje ducha czasów, w których oryginalnie powstał. Wieża jest znacznie wyższa od standardowych rozmiarów z XIII wieku, a szczyty powinny być raczej w stylu renesansowym.

Jednak najgorsze jest coś innego. Podczas budowy zalano betonem jedyne elementy pochodzące z oryginalnego zamku, które zostały nie zniszczone. Chodzi o piwnice, fundamenty i część murów dawnej wieży. Tym samym odebrano badaczom możliwość ich zbadania.

Widok na zamek Gargamela z ulicy Ludgardy (marzec 2005), źródło: wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Co zatem można zobaczyć, zwiedzając Gargamela? Na wieży powstał punkt widokowy, skąd rozciąga się ładny widok na panoramę Poznania. Wcześniej nie było w mieście podobnej okazji do oglądania powalających widoków, dlatego z pewnością to atrakcja, której warto poświęcić czas.

Ponadto przeniesiono tam Muzeum Sztuk Użytkowych, które w końcu zyskało dość przestrzeni, by pomieścić wszystkie eksponaty. Wnętrza nie udają historycznych, stanowiąc idealne tło dla kolekcji, która błyszczy i zachwyca nie tylko pasjonatów.

Mimo to nie każdy jest zachwycony powstaniem budowli. Wiele osób uważa, że nie wnosi nic do architektury, a wręcz przez swoje niedopatrzenia jest śmieszny. Ci woleliby, żeby na jego miejscu powstała zwykła, współczesna budowa. Innym z kolei to nie przeszkadza i uważają, że zamek Gargamela jest całkiem miły dla oka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Widok na zamek Gargamela z podzamcza (marzec 2007), źródło: wikipedia.org, autorstwo przypisane Piotrm00, domena publiczna

Źródło: WP

Obserwuj nas w
autor
Sara Osiecka

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat łączę swoje dwie największe pasje: pisanie i podróżowanie. Dzięki nim trafiłam do redakcji Turyści.pl, gdzie z mogę je połączyć, by zwrócić uwagę osób podzielających moją miłość do zwiedzania świata na istotne problemy związane z turystyką czy podpowiedzieć, jakie miejsca warto zobaczyć. Najbardziej fascynuje mnie urban exploring i mało znane, ale malownicze zakątki Polski. Jako fanka literatury grozy uwielbiam zwiedzać ruiny, o których krążą mroczne legendy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy