Turysci.pl
Zamek Książ w Wałbrzychu

wikipedia.org Jakub Hałun CC BY-SA 4.0

Widzieliście zamek Książ w Wałbrzychu? Robi niesamowite wrażenie

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Zamek Książ wygląda jak budowla wyjęta prosto z bajki. Okoazałość i bogate zdobienia sprawiają, że ciężko oderwać od niego oczy. Bez wątpienia każdy amator podróży powienien choć raz zobaczyć go na własne oczy.

Zamek Książ w Wałbrzychu, a w zasadzie zespół rezydencjalny na ulicy Piastów Śląskich 1 w dzielnicy Książ, z XIII wieku zapiera dech w piersiach swoim wyglądem. Niezwykły budynek wciąż zachwyca przyjezdnych mimo pożaru w 2014 roku.

Dziś niemal nie ma śladu po tragedii, a architektura nie pozwala oderwać oczu choćby na chwilę. To jeden z obiektów na Szlaku Zamków Piastowskich, a zwiedzający mogą zobaczyć jedynie jego niewielką część.

Zamek Książ zachwyca mimo pożaru

Trzeba przyznać, że podczas wycieczek zabytki cieszą się największym zainteresowaniem turystów. Piękne krajobrazy, centra nieznanych miast czy restauracje serwujące lokalne przysmaki nie mogą dorównać takim obiektom jak zamki, ruiny czy pomniki.

Ich niepowtarzalny urok przyciąga jak magnes, a do tego pozwalają poszerzyć swoją wiedzę. Do tego wyglądają fenomenalnie na zdjęciach z wakacji. Nic dziwnego, że zwiedzający mają całą listę ulubionych miejsc, a jednym z nich na pewno jest Zamek Książ w Wałbrzychu.

Niestety, przez chwilę los budowli był niepewny. W grudniu 2014 roku, we wschodniej części zabytku, wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzone zostało poddasze i dach. Straty były ogromne, jednak podjęto się odnowy. Opłaciło się, bowiem dziś zamek wygląda tak samo powalająco jak przedtem, a turyści nadal mogą go zwiedzać.

Kompleks mieści także część gastronomiczną oraz hotel, umożliwiając przyjezdnym odpoczynek w eleganckim stylu. Ponadto w miejscu stajni jest jednostka hodowli koni, znana jako Stado Ogierów Książ. 

W 2018 roku powstał plan, który musiał zachwycić amatorów zwiedzania. Chciano udostępnić wszystkim -50 poziom podziemi, wykuty w trakcie trwania II Wojny Światowej. Niewątpliwie byłaby to atrakcja godna polecenia, bowiem zazwyczaj nikt nie ma okazji zejść tak nisko pod ziemię, w dodatku jeśli mają to być podziemia zamku.

Niestety, koszta wykonania odpowiedniego szybu zejściowego okazały się zbyt wysokie, a całe przedsięwzięcie zostało chwilowo przełożone. Wiele osób trzyma kciuki, by jak najszybciej udało się zrealizować plan. Takie rozwiązanie na pewno przyciągnęłoby kolejne tłumy odwiedzających.

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >