Zamek Książ w Wałbrzychuwikipedia.org Jakub Hałun CC BY-SA 4.0

Widzieliście zamek Książ w Wałbrzychu? Robi niesamowite wrażenie

Zamek Książ wygląda jak budowla wyjęta prosto z bajki. Okoazałość i bogate zdobienia sprawiają, że ciężko oderwać od niego oczy. Bez wątpienia każdy amator podróży powienien choć raz zobaczyć go na własne oczy.

Zamek Książ w Wałbrzychu, a w zasadzie zespół rezydencjalny na ulicy Piastów Śląskich 1 w dzielnicy Książ, z XIII wieku zapiera dech w piersiach swoim wyglądem. Niewykły budynek wciąż zachwyca przyjezdnych mimo pożaru w 2014 roku. Dziś niemal nie ma śladu po tragedii, a architektura nie pozwala oderwać oczu choćby na chwilę. To jeden z obiektów na Szlaku Zamków Piastowskich, a zwiedzający mogą zobaczyc jedynie jego niewielką część.

Zamek Książ zachwyca mimo pożaru

Trzeba przyznać, że podczas wycieczek zabytki cieszą się największym zainteresowaniem turystów. Piękne krajobrazy, centra nieznanych miast czy restauracje serwujące lokalne przysmaki nie mogą dorównać takim obiektom jak zamki, ruiny czy pomniki. Ich niepotarzalny urok przyciąga jak magnes, a do tego pozwalają poszerzyć swoją wiedzę. Do tego wyglądają fenomenalnie na zdjęciach z wakacji. Nic dziwnego, że zwiedzający mają całą listę ulubionych miejsc, a jednym z nich na pewno jest Zamek Książ w Wałbrzychu.

Niestety, przez chwilę los budowli był niepewny. W grudniu 2014 roku, we wschodniej części zabytku, wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzone zostało poddasze i dach. Straty były ogromne, jednak podjęto się odnowy. Opłaciło się, bowiem dziś zamek wygląda tak samo powalająco jak przedtem, a turyści nadal mogą go zwiedzać. Kompleks mieści także część gastronomiczną oraz hotel, umożliwiając przyjezdnym odpoczynek w eleganckim stylu. Ponadto w miejscu stajni jest jednostka hodowli koni, znana jako Stado Ogierów Książ.

1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. Przez rok nie mówił nikomu. Przemek Kossakowski wyjawił swoją tajemnicę, trudno uwierzyć, niezwykły człowiek
3. Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożenia
4. Stewardessa nie wytrzymała i przerwała milczenie. Nie do pomyślenia, co się dzieje za kulisami linii lotniczych

W 2018 roku powstał plan, który musiał zachwycić amatorów zwiedzania. Chciano udostępnić wszystkim -50 poziom podziemi, wykuty w trakcie trwania II Wojny Światowej. Newątpliwie byłaby to atrakcja godna polecenia, bowiem zazwyczaj nikt nie ma okazji zejśc tak nisko pod ziemię, w dodatku jeśli mają to być podziemia zamku. Niestety, koszta wykonania odpowiedniego szybu zejściowego okazały się zbyt wysokie, a całe przedsięwzięcie zostało chwilowo przełożone. Wiele osób trzyma kciuki, by jak najszybciej udało się zrealizować plan. Takie rozwiązanie na pewno przyciągnęłoby kolejne tłumy odwiedzających.

Następny artykuł