Mają powstać nowe wyspy na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim. Trwa konkurs na nazwy, co proponujecie?
Zalew Wiślany i Szczeciński zyskają nowe kawałki lądu. Sztuczne wyspy są usypywane z piasku wykopywanego z dna morskiego. W przypadku zachodniego zbiornika prace polegają na pogłębieniu toru wodnego. Dzięki temu ogromne statki będą mogły swobodnie pływać po akwenie. Zalew Wiślany zyska za to nowe połączenie z Bałtykiem.
Zalew Wiślany zyskał jedną wyspę, a Szczeciński dwie
Konkurs na nadanie nazw nowym wyspom został ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pojawiło się wiele ciekawych propozycji, z których została wybrana grupa biorąca udział w drugim etapie. Do 20 września możemy głosować na jedną z pięciu finałowych propozycji przewidzianych dla każdej z wysp.
Proponowane nazwy dla wyspy na Zalewie Wiślanym:
Brajana Chlebowskiego (od nazwiska sześciolatka, który w 2005 r. powiadomił straż pożarną o pożarze w łódzkiej kamienicy, sam jednak poniósł śmierć w wyniku zatrucia czadem, najmłodsza osoba odznaczona medalem Za Odwagę i Ofiarność)
Bursztynowa (od nazwy kopalnej żywicy drzew iglastych)
Estyjska (od dawnej, średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego)
Rukwiel (gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych, występujący na europejskich, w tym polskich, wybrzeżach)
Wodniczka (gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków - Acrocephalidae, zagrożony wyginięciem, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową)
Proponowane nazwy dla wyspy północnej na Zalewie Szczecińskim:
Brysna (od połączenia nazw "bryza" oraz "sny")
Dąbierówka (od nazwy jeziora Dąbie leżącego w granicach Szczecina)
Gęgawica (od nazwy gęgawy, gatunku dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae))
Wielecka (od grupy plemiennej Słowian połabskich, zamieszkujących od co najmniej VIII w. tereny między dolną Odrą a Łabą)
Zabawa (pseudonim Jana Wróblewskiego, podporucznika WP, uczestnika powstania warszawskiego w szeregach batalionu "Parasol" Armii Krajowej)
Proponowane nazwy dla wyspy południowej na Zalewie Szczecińskim:
Mewnica (od nazwy mewy, gatunku średniego, wędrownego ptaka wodnego zamieszkującego wody śródlądowe oraz morskie wybrzeża)
Obodrzycka (od nazwy Obodrytów, grupy plemion słowiańskich należącej do Słowian połabskich)
Przygoda (pseudonim Tadeusza Wronowskiego, harcerza, żołnierza batalionu "Parasol", dowódcy oddziału partyzanckiego na Podhalu)
Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica)
Wyraj (według mitologii słowiańskiej bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna)
Źródło: Wirtualna Polska