Zatrważające sceny w Zakopanem. Służby musiały szybko reagować. Mieszkańcy i turyści mogli bać się o swoje życie
Zakopane leży w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Niekiedy zdarza im się opuścić lasy i buszować w mieście w poszukiwaniu pożywienia. Ludzie zawsze są otoczeni jedzeniem, dlatego ich osiedla są łatwym terenem dla wygłodniałych zwierzaków. O ile sarny skupiały się na trawie wokół ronda, o tyle niedźwiedzie podchodzą aż pod same domy.
Zakopane jest odwiedzane przez niedźwiedzie
Niedźwiedzie żyjące w Tatrach nie mogą narzekać na brak pożywienia, lecz chętnie przychodzą do Zakopanego w poszukiwaniu smakołyków. Nie są nastawione na grzebanie w śmietnikach, lecz zbieranie owoców z drzew rosnących na osiedlach. Słodkie przysmaki przyciągają je jak magnes, przez do zapominają o zagrożeniu, jakim są samochody czy ludzie nie znający ich zwyczajów.
Wiele osób obawia się spotkania z niedźwiedziem i nie ma się czemu dziwić. Te ogromne zwierzęta potrafią zrobić krzywdę, a nawet zabić, jeśli poczują się zagrożone. By ochronić mieszkańców miasta, przyrodnicy zakładają specjalne obroże najbardziej niesfornym gościom. Dzięki nim można śledzić wędrówki niedźwiedzi i w razie potrzeby interweniować, zanim dojdzie do zamieszania.
- Udało nam się założyć obroże telemetryczne trzem niedźwiedzicom i są one pod naszą kontrolą, ponieważ śledzimy ich wędrówki i skutecznie je odstraszamy, kiedy próbują wchodzić w tereny zamieszkałe. Obserwujemy, że od ponad tygodnia te niedźwiedzie trzymają się z daleka od domów. Nadal jednak przynajmniej dwa inne osobniki schodzą na dół. Próbujemy także im założyć obroże telemetryczne, to jednak wymaga czasu i cierpliwości - wyjaśnił w rozmowie z PAP Filip Zięba, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Niedźwiedzie robią właśnie zapasy na zimę, by móc zapaść w długi sen. Leśnicy są zdania, że większość tych zwierząt nie czuje potrzeby zaglądania do miasta, ponieważ mają wyjątkowo dużo pożywienia. W tym roku przypada rok nasienny buka, który wydaje nasiona lubiane przez leśne zwierzęta. Cykl tego drzewa powtarza się co 4 lata, więc z pewnością chętnie skorzystają z dodatkowych przekąsek.
Źródło: Radio Zet