zakaz w holandiiFot. pixabay/rauschenberger

Zamykają kraj do 19 stycznia. Za granicą podjęto radykalne kroki. Zakaz podróżowania możliwy nawet do połowy marca

Zakaz podróży i zgromadzeń, zamknięte sklepy i szkoły - to tylko część ograniczeń, które wprowadziła Holandia w związku z lockdownem, który potrwa co najmniej pięć tygodni. Ma to związek z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wprowadzono lockdown
  • co z podróżami
  • jaki inne zasady obejmuje lockdown

Zakaz podróży to niejedyne, na co muszą przygotować się mieszkańcy Holandii. Premier tego kraju Mark Rutte w przemówieniu telewizyjnym ogłosił drugi ścisły lockdown w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Potrwa on przez co najmniej pięć tygodni.

Holandia wprowadza zakaz podróży, hotele pozostaną otwarte

Władze Holandii ogłosiły w poniedziałek częściowy lockdown, w ramach którego zakazano podróży, ograniczając je jedynie do absolutnie niezbędnych. Hotele mogą pozostać otwarte, jednak obowiązuje w nich zakaz serwowania jedzenia oraz napojów. Jest to zupełnie odmienna strategia niż w Polsce, gdzie nie formalnie zakazano podróży, jednak zamknięto hotele, co naraziło na olbrzymie straty szczególnie górali.

- Rzeczywistość jest taka, że to nie jest niewinna grypa, jak myślą niektórzy ludzie - podobnie jak demonstranci na zewnątrz - powiedział Rutte. - Ale wirus, który może mocno uderzyć każdego - dodał.

Przed poniedziałkowym posiedzeniem rządu, który zebrał się, aby omówić działania w związku z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się wirusa, głos zabrał również minister zdrowia Hugo de Jonge. Oznajmił, że decyzje mają związek z gwałtownym skokiem zakażeń.

- To poważne. To bardzo poważne - oznajmił minister zdrowia Hugo de Jonge - Widzimy gwałtowny wzrost liczby zakażeń w ostatnich dniach, widzimy, że liczba przyjęć do szpitali ponownie rośnie, presja na sektor opieki zdrowotnej pozostaje wysoka - dodał.

Warto podkreślić, że w wyniku obostrzeń, mieszkańcy Holandii będą proszeni o wstrzymanie się od podroży poza grancie kraju nawet do połowy marca. Taka odpowiedzialność miałaby zmniejszyć transmisję wirusa w kraju.

Lockdown potrwa do 19 stycznia

Według rozporządzenia, do 19 stycznia otwarte zostaną jedynie sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki. Zamknięte będą musiały zostać natomiast parki rozrywki, zoo, teatr, kino, biblioteki, ale także salony kosmetyczne, fryzjerzy, pedicure oraz salony masażu.

Obowiązuje również ograniczenie liczby gości, których można przyjąć w domu do dwóch osób. Wyjątek stanowi okres świąteczny, od 24.12 do 27.12.2020, kiedy można przyjąć 3 gości. Niektórzy na ten okres planują wyjazdy, jednak również w Polsce spotkało się to z krytyką ze strony lekarzy.

Ponadto od 16.12.2020 szkoły muszą zamknąć swoje placówki i przejść na nauczanie online. Otwarte pozostaną jedynie żłobki, jednak tylko dla dzieci, których rodzice pracują w zawodach uniemożliwiających tryb pracy zdalnej.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wskaźnik nowych przypadków zakażeń koronowirusem w Holandii wzrósł z z 29,22 na 100 tys. ludzi 29 listopada do 47,47 na 100 tys. ludzi 13 grudnia. Łącznie od początku pandemii wykryto tam ponad 632 tys. zakażeń SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF24, Facebook K&W adviseurs

Następny artykuł