Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Z tym bagażem nie wejdziesz już do samolotu. Sprawdź, czy nie musisz kupić nowej walizki
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 11.09.2023 17:02

Z tym bagażem nie wejdziesz już do samolotu. Sprawdź, czy nie musisz kupić nowej walizki

walizka
fot. Shutterstock/anek.soowannaphoom

 a pokład nie można już zabierać popularnego, szczególnie wśród młodych ludzi, rodzaju bagażu. Dotyczy to nie tylko regularnych przewoźników, ale także tanich linii lotniczych. Zanim zaczniemy pakowanie na jesienny urlop, czy city break, warto poznać obowiązujące zasady. 

Tym razem nie chodzi o wymiary walizek, ale coś zupełnie innego. Wyjaśniamy. 
 

Zmiana regulaminu i nowe zasady

Wszyscy, którzy udają się w podróż samolotem muszą sprawdzić swój bagaż, żeby nie przeżyć na lotnisku przykrej niespodzianki. W związku ze zmianą regulaminu na pokład nie wolno już wnosić określonego rodzaju ekwipunku. Dotyczy to toreb, plecaków i walizek nowego typu.

Już kilka lat temu obostrzenia wprowadziły amerykańskie linie lotnicze, m.in. Delta, American Airlines i Alaska. Niedawno dołączyli do nich także europejscy przewoźnicy. Obecnie nowe zasady dotyczącą linii takich jak: Ryanair, British Airways, EasyJet i WizzAir. 
 

„Inteligentne torby” już nie do samolotów

Linie lotnicze postanowiły zakazać tak zwanych „smart bagów”, czyli toreb z wbudowaną elektroniką, która pozwala na przykład na ładowanie baterii w telefonie i łączenie się poprzez Wi-Fi czy Bluetooth. Co ważne, ograniczenie dotyczy zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Nie wszystkie „inteligentne torby” muszą jednak kurzyć się w szafach. Wystarczy wyjąć z nich źródło zasilania. Jeżeli nie da się tego zrobić, lepiej nie ryzykować i zabrać rzeczy do innej walizki. 

Skąd wprowadzone ograniczenie? Jest to związane z faktem, że zasilanie często powoduje problemy związane z uszkodzeniem baterii podczas lotu. To z kolei stwarza zagrożenie pożarowe na pokładzie.  

Zanim polecisz sprawdź szczegółowe zasady linii lotniczej

Przed podróżą trzeba się zapoznać ze szczegółowymi zasadami panującymi w linii lotniczej z której usług będziemy korzystać. Każdy przewoźnik ma bowiem nieco inne zasady przewożenia źródła zasilania zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym.     

Warto też pamiętać o ograniczeniu pojemności baterii. W zależności od przewoźnika limit może wynosić od 100 do 160 Wh.