Turysci.pl > Na topie > Z tą kartą możesz za darmo iść do lekarza za granicą. Lepiej ją wyrobić przed wakacjami
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 18.06.2023 08:32

Z tą kartą możesz za darmo iść do lekarza za granicą. Lepiej ją wyrobić przed wakacjami

EKUZ
fot. Canva / pacjent.gov.pl

Wybierając się za granicę należy zadbać o dobre ubezpieczenie, jak i o możliwość uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej. Nie wszyscy słyszeli o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do darmowej opieki zdrowotnej za granicą. Jak można wyrobić EKUZ i komu przysługuje?

EKUZ to karta, dzięki której osoby mające prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w Polsce (NFZ) mogą uzyskać darmową pomoc lekarską za granicą.

EKUZ - zagraniczny NFZ

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, “Za EKUZ nic nie płacisz. Otrzymasz ją, jeśli obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne w Polsce”. Karta obowiązuje na terenie krajów Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz terytoriach zamorskich tj. Azory, Madera, Majorka, Wyspy Kanaryjskie, Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska. 

Chcąc skorzystać z karty usług w zagranicznej przychodni czy szpitalu należy mieć ze sobą dowód tożsamości lub paszport. Karta jest wydawana na okres od 42 dni (kobiety w okresie ciąży) do 20 lat (emeryci). 

Nie wszędzie posiadacze karty EKUZ mogą liczyć na darmową wizytę

“Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty” - czytamy na stronie pacjent.gov.pl. 

Przed wizytą w przychodni należy sprawdzić, czy placówka honoruje kartę EKUZ. Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w Polsce mogą korzystać z usług lekarskich za granicą na tych samych zasadach, co mieszkańcy danego kraju. Oznacza to, że jeśli w danym państwie jest obowiązek dopłaty do wizyty - to również obowiązuje Polaków, nie zostanie to pokryte przez NFZ. “Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu” - dodano na stronie Ministerstwa Zdrowia. 

EKUZ pokrywa tylko nagłe wypadki tj. złamanie kości, udar, zatrucie pokarmowe, zapalenie ucha, zawał, itp. Na podstawie tej karty nie ma co liczyć na bezpłatną operację plastyczną czy korektę wzroku. 

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Są trzy sposoby ubiegania się o kartę EKUZ:

  1. Osobiście w oddziale NFZ. Należy sprawdzić, które placówki obsługują wnioski o EKUZ, następnie pobrać dokument i go wypełnić. Kartę można wówczas otrzymać od ręki.
  2. Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP).
  3. Przez Internetowe Konto Pacjenta.

Wnioski zazwyczaj są rozpatrywane do pięciu dni, jednak należy mieć na względzie sezon wakacyjny, gdzie popyt na kartę jest zwiększony. Wówczas można czekać w niektórych placówkach nawet do dwóch tygodni. 

Za: pacjent.gov.pl