Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Wystarczy długopis, żeby włamać się do walizki. Popełniamy jeden błąd
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 18.02.2024 19:38

Wystarczy długopis, żeby włamać się do walizki. Popełniamy jeden błąd

Bagaże
Fot. Canva/Shutterstock - PatSaza

Walizka na kółkach towarzyszy nam prawie podczas każdej podróży. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak łatwo można się do niej włamać. Właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy przewozić w niej cennych rzeczy.

Wakacje bez walizki to dla wielu osób rzecz niewykonalna. Zdarza się, że na tygodniowy wyjazd zabieramy połowę szafy i cenną biżuterię. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, żeby wszystko stracić.

Długopis narzędziem idealnym. Tak przestępcy włamują się do bagaży

Wydawać by się mogło, że nadając bagaż na lotnisku, można być pewnym jego bezpieczeństwa. Najgorsze, co może się stać to jego zgubienie lub zniszczenie? Niestety nie. W portach lotniczych nie brakuje bowiem pracowników-złodzei.

W grudniu szajkę takich rabusiów rozbito na lotnisku w Teneryfie. Jak się okazuje, wystarczy zwykły długopis, żeby włamać się niemalże do każdej walizki. Na domiar złego, po rabunku często nie ma żadnego śladu.

Tak włamują się do naszych walizek

W internecie nie brakuje filmików, na których widać, jak przy użyciu zwykłego długopisu można sforsować zamek niemalże każdej walizki. Wystarczy zręcznie wcisnąć go między ząbki suwaka. Niewielka szpara błyskawicznie się powiększa, a po chwili cała zawartość bagażu jest na wyciągnięcie ręki złodzieja.

Najgorsze jest to, że wiele osób w pierwszej chwili może nawet nie zdawać sobie sprawy, że została okradziona. Jeżeli używacie zwykłych kłódek, którymi łączycie zamki, po rabunku złodziej bez trudu zasunie później walizkę. Po występku nie będzie żadnego śladu.

Jak zabezpieczyć walizkę? Jest kilka sposobów

Najtańszym sposobem na to, żeby było widać włamanie, jest zapięcie zamków w specjalnym szyfrowanym uchwycie. Jeżeli takiego nie posiadacie, wystarczy, że złączycie zamki trytytką i przymocujecie je do górnej rączki. Wówczas po kradzieży złodziej nie będzie w stanie ponownie zamknąć walizki.

Drugą metodę możecie wypróbować już podczas kupowania walizki. Warto zainwestować nieco więcej i kupić taką, która posiada specjalny suwak (jest on bardziej odporny na włamania) lub tę bez zamka błyskawicznego. Wiele firm sprzedaje walizki zamykane np. na klamry.