Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Wyspa Słońca na Bałtyku" coraz popularniejsza. Przyciąga nie tylko Polaków
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 30.03.2024 17:04

"Wyspa Słońca na Bałtyku" coraz popularniejsza. Przyciąga nie tylko Polaków

Uznam
Fot. LianeM/Shutterstock

Słoneczne wyspy zazwyczaj kojarzą się z egzotycznymi kierunkami, ta jednak leży na Morzu Bałtyckim. Cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z Europy. Czy Polacy również skuszą się na odkrycie jej mniej znanych zakątków w te wakacje?

Nazwa wyspy również nie jest przypadkowa - zanotowano tam spektakularną, jak na te szerokości geograficzne, liczbę godzin słonecznych.

Wyspy na Morzu Bałtyckim

Wysp na Morzu Bałtyckim w porównaniu do innych, nie można określić mianem rajskich. To zasługa innego, chłodniejszego klimatu. Jednak jedno z miejsc, przez którą przebiega granica dwóch państw - Polski i Niemiec, wyróżnia się pod tym względem. Zanotowano na niej średnio 1906 godzin słonecznych rocznie, co czyni ją rekordzistką w regionie.

Wyspa Uznam to miejsce, gdzie znajduje się zachodnia część Świnoujścia oraz niemieckie kurorty wypoczynkowe, takie jak Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin. Jest ona uważana przez Niemców za doskonałe miejsce na relaks, jednak w ostatnim czasie coraz więcej turystów z różnych części Europy odkrywa jej uroki. 

Wyspa Uznam. Co się na niej znajduje?

Wyspa posiada obszar o powierzchni 445 km kw., z czego Polsce przypada 72 km kw. Głównym atutem tego terenu są urocze plaże, których łączna długość wynosi 40 km, z czego blisko 4 km znajduje się po stronie polskiej. Prawie wszystkie z nich są szerokie, pokryte piaskiem i po prostu przepiękne. Po stronie niemieckiej charakterystycznym elementem plaż są stylowe kosze plażowe wykonane z wikliny, które zapewniają ochronę przed wiatrem i nadmiarem słońca.

Na wyspie znajdują się także jeziora. Dwa największe to Gothensee i Schmollensee. Dodatkową atrakcją są bogate w urozmaicone tereny ścieżki rowerowe, w tym te prowadzące wokół jezior. Szczególnie popularna jest również transgraniczna trasa pieszo-rowerowa o długości 12 km, łącząca kurortowe miejscowości Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck po stronie niemieckiej z polskim Świnoujściem.

Uzdrowiska na wyspie Uznam

Wyspa jest idealnym miejscem do odwiedzenia niemieckich uzdrowisk. Trzy niewielkie miejscowości położone nad Bałtykiem - Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin - to historyczne kurorty, które dawniej służyły jako cesarskie uzdrowiska. Te urokliwe miejsca znajdują się zaledwie kilka do kilkunastu kilometrów od Świnoujścia i każda z nich posiada własne molo oraz plażę.

Ich atutem jest nie tylko wspaniałe położenie, ale także architektura: wille, hotele i pensjonaty charakteryzujące się elementami renesansu, baroku i klasycyzmu, które zostały wzniesione głównie w XIX i na początku XX wieku. Zazwyczaj zwrócone ku Bałtykowi, niektóre z tych budynków posiadają również eleganckie ogrody. Podczas spaceru można podziwiać ich architekturę z zewnątrz, a większość z nich oferuje także możliwość wynajęcia pokoju.

Źródło: podroze.onet.pl, turystyka.wp.pl
 

Zobacz też: Najpierw Karol III, teraz Kate Middleton. Tak król zareagował na raka synowej